Bakan Çavuşoğlu'ndan Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili kritik açıklama: Çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz

Kuala Lumpur'da Malezya Dışişleri Bakanı Saifuddin Abdullah ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşının başından bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son derece yoğun çabalar sarf ediyor. Bununla ilgili çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.' dedi.

Dünya 04.08.2022, 08:51
Bakan Çavuşoğlu'ndan Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili kritik açıklama: Çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz

Resmi ziyaret amacıyla Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Malezya Dışişleri Bakanı Saifuddin Abdullah ile bir araya geldi.

İkili görüşmenin ardından iki bakan basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

'ANLAŞMANIN SÜRESİ 4 AY VE OTOMATİK UZATILABİLİR'

Çavuşoğlu, tahıl anlaşmasıyla ilgili şunları söyledi:

"İlk gemi Odessa'dan yola çıktı, İstanbul'da ortak kontroller gerçekleştirildi ve gemi şuanda Lübnan'a doğru ilerliyor. Bu anlaşmanın süresi 4 ay. Herhangi bir itiraz olmazsa otomatik olarak uzatılacak. Bunun karşılığında Rusya aynı zamanda kendi tahıllarını ve bununla ilgili ürünlerini ihraç edebilecek, gübre dahil olmak üzere. Bu anlaşma her iki ülkenin ticaretini kolaylaştırıyor. Bunun sürdürülebilir olması gerekli. Herkesin sorumlu bir biçimde davranması ve taahhütlerini yerine getirmesi gerekiyor."

'CUMHURBAŞKANIMIZ LİDERLİĞİNDE YOĞUN ÇABA SARFEDİYORUZ VE DEVAM EDECEĞİZ'

Türkiye'nin Rusya-Ukrayna arasında devam eden savaşın sonlandırılması için başından beri yoğun çaba sarf ettiğini belirterek şunları aktardı:

"Durum kırılgan. Çünkü savaş karşılıklı devam ediyor. Bu anlamda tahıl anlaşmasının bizim geniş kapsamlı bir ateşkesin ve planının temelini oluşturabileceğini düşünüyoruz. Türkiye savaşın başından bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son derece yoğun çabalar sarf ediyor. Bununla ilgili çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz."

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!