banner2

Bakan Akar'dan son dakika Ukrayna açıklaması: Tahliyelerin önümüzdeki saatlerde gerçekleşmesini bekliyoruz

Son dakika... Bakan Akar: Mariupol'ü yakından takip ediyoruz. Bölgeden tahliyelerin önümüzdeki saatlerde, günlerde gerçekleşmesini bekliyoruz.

Dünya 22.03.2022, 10:22 22.03.2022, 11:21
Abone ol
Bakan Akar'dan son dakika Ukrayna açıklaması: Tahliyelerin önümüzdeki saatlerde gerçekleşmesini bekliyoruz

Rusya-Ukrayna arasındaki savaş ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Akar, şöyle konuştu:

"Türk Silahlı Kuvvetleri olarak güçlü olmamız gerekiyor. Her türlü ihtimale karşı her an hazırlıklı olmamız lazım. Rusya ile Ukrayna arasında bir çatışma söz konusu. İki ülke de bizim denizden komşumuz. Her iki ülke ile ilişkilerimiz mevcut. Bu çatışmanın bir an önce durmasını, bir ateşkes sağlanmasını, bir an önce barışın, huzurun bölgeye hakim olmasını samimi bir şekilde temenni ediyoruz. İnsani yardım başta olmak üzere bugüne kadar bize düşen görevler neyse yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bizim herhangi bir şekilde yaptırımlara uymamak gibi bir durumumuz söz konusu değil. Birleşmiş Milletler yaptırımlarına uygun şekilde hareket ediyoruz. Diğer taraftan tarafların konuşması, görüşmesi ve bir an önce ateşkesin sağlanması için temaslarımızı sürdürüyoruz."

'ÖNÜMÜZDEKİ SAATLERDE, GÜNLERDE TAHLİYELERİN GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ'

Tahliyeler konusunda çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Akar, "Özellikle Mariupol'deki durumu yakından takip ediyoruz. Hem Rusya hem Ukrayna tarafları ile bakanlık düzeyinde temaslarımızı sürdürüyoruz. Bir an önce oradaki masum insanların bölgeden tahliye edilebilmeleri için gayret gösteriyoruz. Önümüzdeki günlerde, saatlerde bunun gerçekleşmesini bekliyoruz. Bizim Kiev bölgesinde iki uçağımız var. Onların da en uygun zamanda tahliyesi için hem Rusya hem Ukrayna tarafı ile temaslarımız sürüyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!