banner2

Azovstal'daki fabrikaya sığınan sivillerin akıbeti ne olacak? İki ülkeden peş peşe açıklamalar

Rusya tarafından yapılan açıklamada, Azovstal'daki çelik fabrikasına sığınan sivillerin çıkması için herhangi bir engel olmadığı belirtildi. Diğer yandan Ukrayna makamları fabrikada bulunan sivillerin tahliyesini bugün de gerçekleştiremediklerini açıkladı.

Dünya 25.04.2022, 16:47 25.04.2022, 18:15
Abone ol
Azovstal'daki fabrikaya sığınan sivillerin akıbeti ne olacak? İki ülkeden peş peşe açıklamalar

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi, Mihail Mizintsev, yaptığı açıklamada, Azovstal'dan sivillerin tahliyesi için daha önce açılan koridorun 21 Mart'tan beri açık olduğunu belirtti. 

TEK TARAFLI ATEŞKES İLAN ETTİLER 

Rusya'nın saat 14.00 itibaryle bölgede tek taraflı geçici ateşkes kararı aldığını belirten Mizintsev, birliklerin daha güvenli bir bölgeye çekildiğini ve sivillerin istediği gibi tahliye olması için gerekli şartların sağlandığını belirtti. 

SİVİLLER ÇIKMAKTA SERBEST 

Mizintsev açıklamasında, "Rusya Federasyonu, sivillerin Azovstal'dan çıkışı için herhangi bir engel bulunmadığını kamuoyuna resmen beyan eder" sözlerine yer verdi. 

UKRAYNA'YA UYARIDA BULUNDU

Sahadaki yer altı sığınaklarında Ukrayna birliklerinin elinde siviiler varsa bunların serbest bırakılması konusunda uyarıda bulunduklarına dikkat çeken Mizintsev, Kiev yönetimine de bu bilginin iletildiğini bildirdi. 

AZOVSTAL KONUSUNDA HERHANGİ BİR ANLAŞMA YOK 

Diğer yandan Rusya'nın açıklamasının inandırıcı olmadığını söyleyen Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk şu şekilde konuştu:

"Ruslar daha önce insani koridorları birkaç kez bozmamış olsalardı buna inanabilirdik. Ben ne dediğimi biliyorum çünkü Başkan (Zelenskiy) adına bu müzakereleri bizzat ben yürütüyorum ve insani yardım koridorları organize ediyorum. İnsani yardım koridorunun her iki tarafın anlaşmasıyla açılmalıdır. Tek taraflı ilan edilen koridor, güvenliği sağlamadığı için aslında insani koridor da değil. Bu nedenle, resmi ve aleni olarak ilan ediyorum. Ne yazık ki bugün Azovstal'dan insani yardım koridorları konusunda herhangi bir anlaşma sağlanmadı."

1000'DEN FAZLA SİVİL VAR 

Diğer yandan Mariupol'deki Azovstal Çelik Fabrikası'nda Ukraynalı askerler dışında 1000'den fazla sivilin bulunduğu belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!