Yandex Metrica

Azerbaycan’dan Kahramanmaraş’a milyonlarca dolarlık destek: Türkiye’nin inşası bizim inşamız

Azerbaycan’dan Kahramanmaraş’a milyonlarca dolarlık destek: Türkiye’nin inşası bizim inşamız

Kardeş ülke Azerbaycan, deprem bölgesi Kahramanmaraş'ın yeniden inşası için 100 milyon dolarlık bir yardım bütçesi hazırladı.

Dünya

18.03.2024, 20:43

Asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden iki aydan fazla bir zaman geçti.

11 ilde büyük yıkıma neden olan çifte felakette 50 bini aşkın insanımız hayatını kaybetti. Binlerce bina yerle bir olurken onlarca köy ağır hasar aldı.

Depremin ardından binlerce çadır ve konteyner kentler kuruldu ve kalıcı konutlrın inşasına hemen başlatıldı. Kalıcı konutların bir yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Ayrıca köy evlerinin yapımı da son sürat devam ediyor.

Çifte felaketin ardından tüm dünya Türkiye için seferber olurken Azerbaycan, yardımımıza koşan ilk ülkelerden biriydi. 

Türkiye'yi derinden sarsan depremin yaraları sarılmaya çalışılırken kardeş ülke Azerbaycan deprem bölgesi Kahramanmaraş için kolları sıvadı.

Azerbaycan, Kahramanmaraş'ın yeniden inşası için 100 milyon dolarlık bir yardım bütçesi hazırladı.

Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği'nce düzenlenen iftar programında konuşan Azerbaycan Millet Meclisi Başkan Vekili Adil Aliyev, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada önceki gün 6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş'ı ziyaret ederek bölgede incelemelerde bulunduklarını ifade etti.

Düşman savaş uçaklarının bilgilerini topluyordu: Ajan peruk ifşa oldu Düşman savaş uçaklarının bilgilerini topluyordu: Ajan peruk ifşa oldu Haberi Görüntüle

''CUMHURBAŞKANIMIZ 100 MİLYON DOLAR AYIRDI''

Aliyev, "Depremden hemen sonra çocuğundan yaşlısına tüm Azerbaycan, Türkiye'nin yanında olmak istedi ve oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız, Kahramanmaraş için 100 milyon dolar ayırdı. Azerbaycan Caddesi'nin yeniden inşa edilmesine destek olacağız. Oradaki arazileri de gezdik. Yakın günlerde yeni çalışmalar başlayacak. Elimizden geleni yapacağız. Bir millet olduğumuzu her zaman göstereceğiz. Önderimiz Haydar Aliyev'in dediği gibi, Türkiye'nin sağlığı bizim sağlığımız, Türkiye'nin inşası bizim inşamızdır" diye konuştu.

Biz dolandırıcıyız! O uçak firması geri adım attı: Ölümcül 737 MAX kazalarıyla ilgili suçu kabul edecek Biz dolandırıcıyız! O uçak firması geri adım attı: Ölümcül 737... Haberi Görüntüle

''TÜRKİYE'MİZİN ARKASINDA OLDUĞUMUZUN BİLİNMESİNİ İSTERİZ''

Aliyev, Karabağ'ın Ermeni işgalinden kurtarılmasında Türkiye'nin bütün imkânlarıyla Azerbaycan'ın yanında durduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti;

"Bizim milletimiz her zaman bir olarak var olacak. Milletimizi, kardeşliğimizi sevmeyen devletler çoktur. Ama biz bir olarak onlara karşı durmayı başarmalıyız. Türkiye'mizin kısa zamanda büyük başarılar elde ettiğini bilerek, her zaman Türkiye'mizin arkasında olduğumuzun bilinmesini isteriz" 

.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading