banner2

Azerbaycan ve Ermenistan arasında anlaşma: Ermenilerin tahrip ettiği demir yolu onarılacak!

Moskova'da bir araya gelen Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ve Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mger Grigoryan, Azerbaycan'ın batı illeri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ni birleştiren demir yolu hattının yeniden kurulması hususunda genel mutabakata vardı.

Dünya 03.06.2023, 00:27 14.06.2023, 19:52
Abone ol
Azerbaycan ve Ermenistan arasında anlaşma: Ermenilerin tahrip ettiği demir yolu onarılacak!

Moskova'daki görüşme, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksey Overçuk'un da katılımıyla gerçekleşti. Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ve Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mger Grigoryan, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ulaşım hatlarının yeniden kurulması konusunda genel mutabakata vardı.

Basın mensuplarına konuşan Aleksey Overçuk, yapıcı bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti.

"ÖNEMLİ İLERLEME KAYDEDİLDİ"

Overçuk, toplantıda ulaşım bağlantılarının açılması hususunda önemli ilerleme kaydedildiğini ifade ederek Overçuk, "Özellikle Arazdeyen (Yeraskh)-Culfa-Mehri-Horadiz güzergahındaki demir yolu bağlantısının yeniden kurulması ve organizasyonu için somut adımların uygulanması konusunda genel mutabakata varıldı." bilgisini verdi.

ÜÇLÜ GÖRÜŞMELER DE SÜRECEK

Overçuk, devlet başkanlarına toplantının sonuçlarına ilişkin rapor sunulacağını, başbakan yardımcıları düzeyindeki üçlü görüşmeleri sürdürme hususunda da mutabakata vardıklarını söyledi.

Sovyetler Birliği döneminde mevcut olan Arazdeyen (Yeraskh)-Culfa-Mehri-Horadiz demir yolu hattı, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgal etmesi nedeniyle tahrip olmuştu.

2. Karabağ Savaşı sonrasında Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin imzaladığı üçlü bildiride, eski ulaşım hatlarının yeniden açılmasına yönelik madde yer almıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!