banner2

Azerbaycan Savunma Bakanlığı listeyi açıkladı: İşte Karabağ'da son 3 günde el konulan silahlar

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da düzenlenen antiterör operasyonu sonrasında el konulan askeri teçhizat, silah ve mühimmatın listesini açıkladı.

Dünya 23.09.2023, 20:01
Abone ol
Azerbaycan Savunma Bakanlığı listeyi açıkladı: İşte Karabağ'da son 3 günde el konulan silahlar

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, bölgedeki yasa dışı Ermeni silahlı grupların silahsızlandırılması yönündeki çalışmaların devam ettiği bildirildi.

İŞTE O LİSTE

Bakanlık, el konulan askeri teçhizat, silah ve mühimmatın listesine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"4 tank, 1 piyade zırhlı aracı, 3 Zastava monteli zırhlı araç, 2 top, 12 obüs, 12 havan topu, 468 mayın, 956 havan topu yükleme aracı, 441 havan topu mermisi, 22 bomba atar, 46 bomba atar mermisi, 313 ateşli silah, 66 bin 242 mermi, 50 füze, 300 patlatıcı, 62 el bombası, 3 Fagot tanksavar, 28 uçaksavar, 1 mühimmat ikmal aracı, 1 TOR M2 uçaksavar."

"KARABAĞ BARUT FIÇISINA DÖNMÜŞ"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev X hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda, işgal döneminde Karabağ'ın barut fıçısına dönüştürüldüğünü belirtti.

Hacıyev, şu ifadeleri kullandı:

"Silahsızlandırma sürecinin ilk 3 günü, işgal yıllarında Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinin askeri depo sayısı ve biriktirilen silah ve mühimmat bakımından dünyanın en militarize bölgesine ve barut fıçısına dönüştürüldüğünü ortaya koydu. Nüfus ve yüz ölçüm oranına göre bölgenin bu kadar militarize edileceğini beklemiyorduk. Silahsızlanma ve silahsızlandırma, yeniden entegrasyonun temel bileşenleridir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!