banner2

Azerbaycan ordusu harekete geçti! Karabağ'da önlemler arttırıldı

Rus güçlerinin geçici olarak konuşlandığı bölgelerden yasa dışı silah ve insan gücü aktarımı yapan silahlı güçlere karşı harekete geçen Azerbaycan ordusu bazı yolları kontrol altına aldı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise ''Ermenistan tarafının söz konusu adımları, bölgede barış ve istikrarın temin edilmesini istemediğini bir kez daha göstermiştir'' denildi.

Dünya 25.03.2023, 21:34 25.03.2023, 22:17
Abone ol
Azerbaycan ordusu harekete geçti! Karabağ'da önlemler arttırıldı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'daki yasa dışı silahlı güçlerin silah ve insan gücü aktarımına karşı harekete geçti. Bazı toprak yolları kullanarak insan gücü ve silah taşımasının engellenmesi amacıyla önlemler alındı. Azerbaycan Dışişeri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Laçın yolu üzerinde bir sınır geçiş ve kontrol noktasının kurulmasının zaruriyeti vurgulandı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, Karabağ'da bulunan Rus güçlerin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarındaki yasa dışı Ermeni silahlı gruplara Ermenistan'dan insan gücü, mühimmat, mayın ve diğer askeri teçhizat nakliyesinin yoğunlaştığı, bu taşımaların özellikle gece ve sisli hava koşullarından yararlanılarak yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, yasa dışı Ermeni silahlı grupların, bazı dağlık ve kırsal arazilerdeki eski patikaları genişlettiği, çeşitli güzergahlarda yeni yollar inşa ettiği belirtildi.

Hankendi-Halfeli-Turşsu ve bu güzergahın kuzeyinden geçen Hankendi-Kosalar-Mirzeler-Turşsu yollarında Ermenilerin yaptığı inşaat ve iyileştirme çalışmalarının Azerbaycan ordusunun teknik gözetleme araçlarıyla kaydedildiği belirtilen açıklamada, bu yolların yasa dışı Ermeni silahlı gruplarca mevzilerini güvence altına almak ve ikmal yapmak için kullanıldığına işaret edildi.

TALEP VE MÜZAKERELERE RAĞMEN GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMADI

Açıklamada, Azerbaycan tarafından bu konuda yapılan çok sayıda talep ve müzakerelere rağmen silah ve diğer askeri teçhizatın taşınmasını engelleyecek gerekli tedbirlerin alınmadığı belirtilerek, bu durum üzerine Laçın yolunun kuzeyindeki toprak yolların yasa dışı faaliyetler için kullanılması ve Ermenistan'dan silah ve mühimmat sevkiyatının engellenmesi amacıyla Azerbaycan ordusunun lokal önlemler aldığı kaydedildi.

AZERBAYCAN ORDUSU TARAFINDAN ÖNLENDİ

Bakanlığın bir diğer açıklamasında da Fuzuli ilinin Yukarı Veyselli köyü yönünde Ermeni güçlerin mevzi için yaptığı kazı çalışmasının Azerbaycan birliklerince önlendiği bildirildi.

Ermenistan basınında çıkan haberlerde ise Azerbaycan ordusunun Karabağ'da, Rus unsurların kontrolündeki arazilerde yer alan bazı toprak yollarda kontrol noktaları kurduğu öne sürüldü.

RUSYA: KRİZİ ÖNLEMEL İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada da krizin tırmanmasını önlemek için çalışmalar yapıldığı aktarıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Azerbaycan topraklarında Ermeni güçlerce yasa dışı faaliyetler ve provokasyonlar yapıldığı ifade edildi.

Açıklamada, Azerbaycan topraklarında yasa dışı faaliyetlerin önlenmesi için Laçın yolunun son noktasında, Azerbaycan ile Ermenistan sınırında kontrol noktasının kurulmasının gerektiği vurgulandı.

"ERMENİSTAN BÖLGEDE BARIŞ VE İSTİKRAR İSTEMİYOR"

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, bölgede durumun tırmanmasını önlemek için yeni adımlar atıldığını bildirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ''Ermenistan tarafının söz konusu adımları, bölgede barış ve istikrarın temin edilmesini istemediğini bir kez daha göstermiştir'' denildi.

Azerbaycan Ermenistan arasında Laçın yolu üzerinde bir sınır geçiş ve kontrol noktasının kurulmasının zaruriyeti vurgulandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu girişimlerin 10 Kasım 2020'de imzalanan üçlü mutabakatın ağır ihlali olduğu, Rus geçici kuvvetlerin görevlerini yerine getirmediği belirtildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!