Azerbaycan, Ermenistan ile anlaştı! Aliyev Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak bilgi verdi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'la hem demir yolları hem de kara yollarının inşası da dahil olmak üzere Zengezur Koridoru'nun açılması konusunda anlaştıklarını bildirdi. Aliyev anlaşma sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayıp bilgi verdi. İşte detaylar...

Dünya 24.05.2022, 01:14 24.05.2022, 01:49
Abone ol
Azerbaycan, Ermenistan ile anlaştı! Aliyev Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak bilgi verdi

Karabağ Savaşı'nın ardından geçtiğimiz günlerde 2 defa önce pazarlık masasına oturan Azerbaycan ile Ermenistan sonunda anlaştı.

ALİYEV, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I ARAYARAK BİLGİ VERDİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Brüksel'de pazar günü yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi verdi.

MASADA HANGİ KONULAR VARDI?

Michel ve Paşinyan'la görüşmesinde Ermenistan ile Azerbaycan arasında barış anlaşmasının hazırlanması, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi, ulaşım koridorlarının açılması ve sınırların belirlenmesi konularının görüşüldüğünü belirten Aliyev, görüşmeyi olumlu değerlendirdiğini kaydetti.

ZENGEZUR KORİDORU AÇILACAK

Bugün Azerbaycan ile Ermenistan arasında sınırların belirlenmesine ilişkin devlet komisyonunun oluşturulması yönünde karar imzaladığına dikkati çeken Aliyev, tarafların hem demir yolları hem de kara yollarının inşası da dahil olmak üzere Zengezur Koridoru'nun açılması konusunda anlaştıklarını bildirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SONUÇLARDAN MEMNUN

Erdoğan da kendisini bilgilendirdiği için Aliyev'e teşekkür etti ve toplantıda elde edilen olumlu sonuçlardan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Bölgede barışın bir an önce sağlanmasının önemine değinen Erdoğan ve Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerine yönelik konuları da görüştü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!