banner2

Azerbaycan'dan Karabağ'daki Ermenistan silahlı güçlerine çağrı: 'Teslim olun'

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde bulunan Ermeni silahlı kuvvetlerine silahlarını bırakmaları ve teslim olmaları çağrısı yapıldı.

Dünya 19.09.2023, 21:57 19.09.2023, 22:41
Abone ol
Azerbaycan'dan Karabağ'daki Ermenistan silahlı güçlerine çağrı: 'Teslim olun'

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Bir kez daha Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde bulunan Ermeni silahlı kuvvetlerinin birimlerine silahlarını bırakmaları ve teslim olmaları çağrısında bulunuyoruz. Bu durumda antiterör tedbirleri durdurulacaktır." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, bakanlığın, Azerbaycan topraklarında geçici olarak konuşlandırılan Rus Barış Gücü ile fiili temas halinde bulunduğu ve onların görevlerini yerine getirebilmeleri için her türlü koşulun oluşturulduğu kaydedildi.

AZERBAYCAN'IN ANTİTERÖR TEDBİRLERİ

Azerbaycan'ın mutlak galibiyetiyle sonuçlanan 2. Karabağ savaşının ardından bölgedeki sözde rejimin attığı adımlar tansiyonun yükselmesine neden oldu.

Sözde rejimin son günlerde kontrolünde tuttuğu topraklarda Azerbaycan ordusunun mevzilerine yakınlaşması, kendi mevzilerini pekiştirmek için siper kazma ve farklı istihkam faaliyetleri, sabotaj girişimleri gibi bir dizi provokasyonlarda bulunması bardağı taşıran son damla oldu.

Ermeni silahlı gruplar, son birkaç ayda Azerbaycan ordusunun mevzilerine sistematik şekilde ateş açmaya, arazilere mayın döşemeye devam ederken Azerbaycan, sürekli olarak sözde rejimin feshedilmesi talebinde bulundu. Buna rağmen Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda 9 Eylül'de sözde "cumhurbaşkanlığı seçimi" yapılması tansiyonu daha da yükseltti.

DÖŞEDİKLERİ MAYIN ŞEHİT VERİLMESİNE NEDEN OLDU

Son olarak Hocavent ili Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yolunda Azerbaycan devlet kurumuna ait bir kamyonun mayına çarpması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Olay yerine giden polis aracının başka bir mayına çarpmasıyla da 4 polis şehit oldu.

Bunun üzerine Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla yerel antiterör önlemleri başlatıldığını bildirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!