banner2

Ayasofya'ya yeniden açılışından beri 3 milyon ziyaretçi geldi

İstanbul Müftü Vekili Mustafa Yavuz, 24 Temmuz 2020'de yeniden ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Camii'nin bir yılda 3 milyon ziyaretçi ağırladığını söyledi.

Dünya 23.07.2021, 12:05 23.07.2021, 12:32
Abone ol
Ayasofya'ya yeniden açılışından beri 3 milyon ziyaretçi geldi

Türkiye’nin tarihi bir adım atarak yeniden ibadete açtığı Ayasofya-i Kebir Camii, 24 Temmuz 2020’deki açılışından bu yana 3 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılmasının birinci yıldönümünde Anadolu Ajansı’na (AA) açıklamalarda bulunan İstanbul Müftü Vekili Mustafa Yavuz, Caminin yeniden ibadete açılmasının birinci yılında 3 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladığını, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının olumsuz şartları bittikten sonra bu sayının daha da artacağını söyledi.

Vatandaşların Ayasofya-i Kebir Camii’ne büyük ilgi gösterdiğini belirten Yavuz, Kovid-19 kuralları çerçevesinde görevlilerin yönlendirmesiyle ziyaretçilerin sorunsuz bir şekilde camiyi ziyaret ettiğini sözlerine ekledi.

TÜM İNSANLIĞIN ORTAK DEĞERİ

Ayasofya'nın tüm insanlığın ortak değeri olduğunun altını çizen Yavuz, şöyle devam etti:

"Bu topraklar için ifade ettiği anlam çok büyük. Taşıdığı değer insanların buraya yönelmesine neden oluyor. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne, açılışının birinci yılında ciddi manada büyük ilgi vardı. Açılışının ilk gününden itibaren camiye hem ulusal hem de uluslararası ziyaretler oldu. Bu ziyaretler sırasında hiçbir sıkıntı yaşamadık. Ziyaretçiler, salgın şartları altında cami içerisinde fazla yoğunluk oluşmasın diye, bir grubun ziyareti bittikten sonra diğer grup içeriye alındı. Camide pandemi kurallarına vatandaşlarımız da uydu. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifine hafta içleri günlük 5 bin, hafta sonları günlük 12 bin civarında ziyaretçi geldi. Ayasofya-i Kebir Camii, açılışının birinci yılında 3 milyon üzerinde ziyaretçiyi ağırladı. Salgının olumsuz şartları bittikten sonra bu sayı daha da artacaktır."

CUMA VE HAFTA SONU TAMAMEN DOLU

Pandemi döneminde, özellikle namaz vakitlerine vatandaşların yoğun ilgisinin olduğunu aktaran Yavuz, "Camide, sabah namazında ortalama 170-200, öğle ile ikindi namazında 1200-1500, Akşam namazında 750-800, yatsı namazında ortalama 500 kişi oluyor. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, cuma, cumartesi ve pazar günleri ise tamamen doldu." ifadelerini kullandı.

Yavuz, tarih boyunca ilim ve irfan yuvası olan camide, ibadete açıldıktan sonra Buhari ve tefsir derslerinin de verildiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!