banner2

Avustralya eski Başbakanı Morrison'u AUKUS için suçladı

Avustralya'nın ABD ve İngiltere ile imzaladığı AUKUS anlaşmasına tepki gösteren ülkenin eski Başbakanı Turnbull, Morrison'un doğru davranmadığını ve Fransa'yı bilerek aldattığını söyledi.

Dünya 30.09.2021, 10:42
Abone ol
Avustralya eski Başbakanı Morrison'u AUKUS için suçladı

Eski Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Başbakan Scott Morrison'un ABD ve İngiltere ile imzaladığı AUKUS'a işaret ederek, Morrison'u bunu yaparken ulusal çıkarlara zarar vermekle suçladı. Başbakanın her seferinde "Avustralya'nın ulusal çıkarları" dışında bir şey söylemediğine dikkat çeken Turnbull, Fransa ile imzalanmış olan denizaltı anlaşmasını da iptal ederek Fransa'yı küçümsemekle suçladı ve diplomatik ilişkileri onarmanın yıllar alabileceğinin altını çizdi.

"FRANSA CUMHURİYETİ'NE SAYGISIZLIK"

Avustralya eski Başbakanı Turnbull, Avustralya Ulusal Basın Kulübüne konuştu ve ülkesinin 2016'da Fransız Naval Group ile imzaladığı, 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltı inşasına yönelik 90 milyar Avustralya doları ederindeki anlaşmasını iptal eden Başbakan Morrison'u eleştirdi.

Morrison'un doğru davranmadığını söyleyen Turnbull, hükümeti Fransa'ya saygısızlık yapmakla suçladı ve şöyle konuştu: "Avustralya hükümeti Fransız Cumhuriyeti'ne saygısızlık etti, bu unutulmayacak. Avustralya'nın uluslararası ilişkilerinde bu korkunç bir olay ve sonuçları çok uzun bir süre aleyhimize olacak. Başka bir ulusu bize güvenmeye ikna etmeye çalıştığımızda birileri, 'Macron'a ne yaptığınızı hatırlıyor musunuz?' diyecekler. Uluslararası alanda böylesine aldatıcı bir şekilde davrandığınızda, bunun Avustralya üzerinde gerçek bir etkisi olur."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!