banner2

Avrupa'yı kuraklık vurdu! Suyun altında kalan 'açlık kayaları tekrar ortaya çıktı'

Avrupa'da yaşanan kuraklık, Almanya'da nehir kenarlarında yıllar önce açlığı ve kuraklığı hatırlatmak için oyularak üzerine yazılar yazılan 'açlık kayalarının' tekrar ortaya çıkmasına sebep oldu.

Dünya 17.08.2022, 13:46 17.08.2022, 13:47
Abone ol
Avrupa'yı kuraklık vurdu! Suyun altında kalan 'açlık kayaları tekrar ortaya çıktı'

Almanya'da uzun süredir yağmurun yağmaması ve yaşanan aşırı sıcaklar nehirlerde su seviyesinin düşmesine sebep oldu. 

Spiegel Dergisinin haberine göre, ülkedeki nehirlerde su seviyesinin düşük olması sebebiyle normalde suyun altında kalan asırlık 'açlık kayaları' tekrar ortaya çıktı. 

NORMALDE SUYUN ALTINDA KALMALARI GEREKİYOR 

Sadece su seviyesi çok düşük olduğunuda görünen 'açlık kayalarının' üstüne kuraklık döneminin yaşandığı yılların rakamları oyulurken bazılarında da su kıtlığına karşı uyarılarında yer aldığı aktarıldı. 

EN ESKİ AÇLIK KAYASI 1417 TARİHİNDE OYULMUŞ 

Bilinen en eski 'açlık kayasının' üzerinde bulunan tarihin 1417 olduğu, bazı taşların da Ortaçağ'da veya 19. yüzyılda oyulduğu belirtilen haberde, Çekya'nın Decin kentinde Elbe Nehri'nde rastlanan kayanın üstünde, "Wenn du mich seehst, dann weine" (Beni gördüysen ağla) yazdığı belirtildi.

2003'TE DE KURAKLIK FELAKETİ YAŞANMIŞ 

Kölner Stadt Anzeiger gazetesinde yer alan habere göre, Leverkusen şehri yakınlarında Ren Nehri'ndeki su seviyesinin düşmesi ile 1959 ve 2003 tarihlerinin yazılı olduğu açlık kayalarının görüldüğü bildirildi. 

General Anzeiger gazetesinin 5 Ağustos’ta yayımladığı haberde de Remagen'in Kripp ilçesi yakınlarından geçen Ren Nehri'nde de bir "açlık kayası"nın tespit ediği belirtildi.

1857 TARİHLİ AÇLIK KAYASINA RASTLANDI 

Bürstedter gazetesi, Worms yakınlarında ortaya çıkan açlık kayasının üzerinde Ano 1857 (Yıl 1857), 1959 ve 1963 yazılarının bulunduğunu aktardı.

AĞIR NAKLİYE TAŞIMACILIĞI SONA EREBİLİR 

Diğer yandan Almanya'da önemli ticari su yollarından olan Ren Nehri'nde su seviyesi ciddi oranda düşerken, ülke nehirlerinde ağır nakliye taşımacılığının durma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bildirildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!