banner2

Avrupa ülkeleri, Viyana'da uzlaşı için istekli

İran ile Viyana'da nükleer anlaşmanın yenilenmesi müzakerelerine katılan Avrupa ülkeleri uzlaşı için istekli. Biden'a göre ise mesele olmazsa olmaz değil.

Dünya 06.07.2021, 10:31 06.07.2021, 11:38
Abone ol
Avrupa ülkeleri, Viyana'da uzlaşı için istekli

ABD ile İran arasında, Avusturya’nın başkenti Viyana’da süren nükleer anlaşmayı yenileme müzakerelerinde yeni gelişmeler yaşanıyor.

Müzakerelere katılan başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkeleri, İran ile uzlaşı isteklerini açıkça gösteriyor.

Buna karşılık İsrail net bir dille ABD’nin nükleer anlaşmaya geri dönmesine karşı olduğunu her fırsatta vurguluyor.

İRAN TALEPLERİNİN GERÇEKLEŞMEYECEĞİNİ ANLADI

Konuya dair Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Alman ve Çinli yetkililerle konuya dair bir video konferans yapıldığı bildirildi. 

Açıklamada, Viyana müzakerelerinin İran’ın nükleer programına ilişkin bir uzlaşıya varmak için fırsat olarak görülmesi gerektiği vurgulandı.

El-Cezire’ye açıklamalarda bulunan üst düzey bir Avrupa Birliği (AB) yetkilisi ise müzakerelerin sonsuza kadar süremeyeceğini belirterek, İran’ın öne sürdüğü şartların gerçekleşmesinin zor olduğunun farkına vardığını ve herkesin çıkarına olacak bir uzlaşı gerektiğini ifade etti.

NÜKLEER PROGRAMA İLİŞKİN KARARI BİZ ALIRIZ

Avrupa ülkelerinden gelen bu açıklamalar üzerine İran Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yayımlanan açıklamada, İran'ın müzakere ekibinde ya da tavrında herhangi bir değişim olmadığı vurgulandı.

Açıklamada, "ABD artık kararını vermeli. Bunun zamanı geldi" ifadeleri yer aldı.

İran'ın nükleer programına ilişkin kararı ancak İran Ulusal Meclisi'nin alabileceğine vurgu yapılan açıklamada, yeni hükümetin mevcut hükümet tarafından bu konuda alınacak her karar uyacağının altı çizildi.

BİDEN, ANLAŞMANIN ZORUNLU OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYOR

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, 2015 yılında İran ile 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmişti. Akabinde ABD tarafından İran’a yönelik ağır ekonomik yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştı.

Biden yönetimi ise İran’a bir dizi ön şart sürerek nükleer anlaşmayı yenileme teklifi sundu. İran’ın nükleer silah ve balistik füze üretmekten vazgeçmesi, Biden yönetiminin öne sürdüğü en önemli şartlar olarak görülüyor.

Avrupalı kaynaklar, Biden’ın nükleer anlaşmayı yenilemeyi bir zorunluluk olarak görmediğini iki tarafın uzlaşması halinde anlaşmayı kabul edebileceğini ifade ediyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!