banner2

Avrupa Parlamentosu'ndan Ukrayna'ya yeni destek paketi! 18 milyar euro gönderilecek

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya karşı savaşan Ukrayna'ya 2023 yılı için 18 milyar euro kredi sağlamasını yapılan oylama ile kabul etti.

Dünya 24.11.2022, 18:30
Abone ol
Avrupa Parlamentosu'ndan Ukrayna'ya yeni destek paketi! 18 milyar euro gönderilecek

Fransa'nın Strazburg kentinde yapılan Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda Ukrayna'ya 18 milyar euro kredi verilmesine karar verildi. 

Söz konusu yardım, 38'e karşı 507 milletvekilinin oyuyla kabul edildi.

YARDIM PAKETİ İHTİYACIN YARISINI KARŞILAYACAK 

Avrupa Birliği'nin (AB) aylık 1,5 milyar euroluk taksitler halinde vermeyi planladığı mali paketin, Ukrayna'nın 2023'te ihtiyaç duyduğu aylık 3-4 milyar euroluk fonun yarıya yakınını karşılaması hedefleniyor.

UKRAYNA YENİDEN İNŞA EDİLECEK 

Mali yardımla Ukrayna'da öncelikle hastane ve okul gibi kamu hizmetlerinin devamının sağlanması, yerlerinden olmuş kişilere barınma imkanı sunulması, makroekonomik istikrarın korunması ve tahrip olmuş sivil alt yapıların yeniden inşası amaçlanıyor.

SAVAŞIN BAŞINDAN BU YANA 19,7 MİLYAR EURO YARDIM YAPILDI 

Ukrayna'ya AB kredisinin verilmeye başlaması için 6 Aralık'ta üye ülkelerin oluşturduğu AB Konseyi tarafından da oy birliğiyle onaylanması gerekiyor. Kredinin 2023 yılı başından itibaren kullandırılması bekleniyor.

AP'den verilen bilgiye göre, AB ve üye ülkeler 24 Şubat'ta savaşın başlamasından bu yana Ukrayna'ya 19,7 milyar euro yardımda bulundu.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!