banner2

Avrupa'nın en büyük ekonomisinden Türkiye itirafı! 'Hata ettik'

Almanya'ya 16 yıl başbakanlık yapan Helmut Kohl'un danışmanı Joachim Bitterlich, Türkiye-AB ilişkileri ile ilgili itirafta bulundu. Bitterlich yaptığı açıklamasında, AB'nin Türkiye politikasında hata ettiğini söyledi.

Dünya 04.12.2022, 15:38 04.12.2022, 16:08
Abone ol
Avrupa'nın en büyük ekonomisinden Türkiye itirafı! 'Hata ettik'

16 yıl boyunca Almanya'nın başbakanlığını yapan Helmut Kohl'un danışmanı Joachim Bitterlich'ten Türkiye itirafı geldi. 

Bitterlich, Türkiye ile ilişkilerde AB'nin hatası olduğunu belirtti. Türkiye'nin rolünü, coğrafi ve jeopolitik konumunu AB'nin bir türlü anlamadığını belirten Bitterlich şu ifadelere yer verdi: 

İstanbul Boğazı'na bakınca iki dünya arasında kalıyor insan. Türkiye'nin belli bir tarihi var ve hala yerini arayan bir ülke olduğunu anlamalıyız. 

'TÜRKİYE'NİN BİZE YAKLAŞMASINI İSTEDİK'

Türkiye'nin kendilerine yaklaşması için çaba gösterdiklerini ifade eden Bitterlich şu sözleri kaydetti: 

Kohl'a danışmanlık yaparken, dışişleri, savunma, aynı zamanda göç ve hukuk gibi kritik alanlarda köprüler kurarak Türkiye'yi belli bir dönem AB iç pazarına sokma fikrini geliştirdim. Türkiye'nin bize yaklaşmasını istedik. Ancak Khol ile işbirliğini artırma teklifinde bulunduğumda, AB'de kimse bizimle ilgilenmedi.

Avrupa'yı da eleştiren Bitterlich, AB'nin gerektiği gibi çalışmadığına dikkat çekti. 

KRİZ ZAMANLARINDA HERKES KENDİNİ KURTARIYOR 

Kriz zamanlarında herkesin kendini kurtarmak için çalıştığını belirten Bitterlich şu sözlere yer verdi: 

Komşuya bakmıyoruz ve güçlü bir Avrupa inşa etmek için uğraş vermiyoruz. Kimseyi yargılamadan davranışlarımızı sorgulayabilir, doğru soruları sorabilir ve ciddi bir bakış açısıyla hareket edebiliriz.

KIBRIS MESELESİ HAKKINDA DA KONUŞTU 

Kıbrıs meselesi hakkında da konuşan Bitterlich şu sözlere yer verdi: 

Avrupa neden Kıbrıs'ta çözümü ilerletmedi? Doğu Akdeniz'de Alman arabuluculuğunu neden daha fazla zorlamayalım? Arabuluculuk için bastırırsak, Yunanistan'ın veya Kıbrıs'ın haykırmasına izin vermek yerine haklılar mı haksızlar mı diyebiliriz. Almanlar da böyle bir çözüm için ısrar etmediler, kendi hallerine bıraktılar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!