banner2

Avrupa meydanları aşı karşıtı gösterilere ve polisin şiddetine sahne oldu

İngiltere'nin çeşitli yerlerinde ve Fransa'nın dört bir yanında Kovid-19 zorunlu aşı karşıtlarının düzenlediği gösterilerde polis göstericilere sert müdahalede bulundu.

Dünya 25.07.2021, 09:31 25.07.2021, 14:28
Abone ol
Avrupa meydanları aşı karşıtı gösterilere ve polisin şiddetine sahne oldu

İngiltere ve Fransa'da Kovid-19 aşısının bazı meslek gruplarına zorunlu hale getirilmesine ve Kovid-19 sağlık kartı uygulamasına karşı çıkan binlerce protestocu meydanları doldurdu. Fransa'da başkent Paris'in de aralarında olduğu 174 noktada düzenlenen protestolara, resmi makamlara göre en az 164 bin kişi katıldığı öğrenildi.

MEDYDANLARDA "MACRON İSTİFA" SLOGANLARI YANKILANDI

Başkent Paris'in ise 3 noktasında gösteriler yapılırken Sarı Yeleklilerin katıldığı Bastille meydanındaki gösteride binlerce kişi, "Macron, senin kartını istemiyoruz." sloganları attı. Bazı noktalarda göstericiler Fransa Ulusal Marşını okurken, bazıları da "Macron istifa" sloganları attı.

POLİS VE GÖSTERİCİLER BİRBİRİNE GİRDİ

Fransız polisi ve jandarma göstericilere müdahale ederken zaman zaman göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanırken, polisle göstericiler arasında arbede yaşandı. Müdahale esnasında yaralanan bir polis ambulansla hastaneye götürülürken alanda görüntü çeken AA muhabirine polisin attığı gaz kapsüllerinden biri isabet etti. Olayda AA muhabiri hafif yaralandı.

POLİSTEN BASIN MENSUPLARINA TAZYİKLİ SU

Fransız polis, gazetecilerin bulunduğu alana da tazyikli suyla müdahale etti. Gösterileri takip eden Agence France-Presse (AFP) kameramanları, bazı sarı yeleklilerin tepkisiyle karşılaştı.

İNGİLTERE'DE GÖSTERİCİLERE POLİS MÜDAHALESİ

"StandUpX" adlı bir grubun üyeleri Trafalgar Meydanı'nda toplandı. Ellerinde "Aşıya hayır, karantinaya hayır", "Çocuklarımızın üzerinden elinizi çekin" ve "Hükümet yalan söylüyor" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, hükümetin bazı işletmelere girişlerde Kovid-19 aşısının zorunlu olmasına ilişkin çalışmalarını protesto etti.

GÖSTERİLER BAŞBAKANLIK OFİSİ ÖNÜNDE DEVAM ATTİ

İngiltere’de ise polis Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın önünde bulunan barikatları aşmaya çalışan ülke genelinde alınan Kovid-19'a karşı ülke genelinde alınan tedbirleri protesto etmek isteyen göstericilere müdahalede bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!