banner2

Avrupa iklim krizini unuttu! Yeni gündem enerji krizi

Almanya, Avrupa'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırım sonrası ortaya çıkan enerji krizinden en fazla zarar gören ülke konumundayken kış için ısınma ihtiyacını karşılamak amacıyla kapatılması planlanan son nükleer santrallerinin faaliyetlerine devam edeceği bildirildi.

Dünya 17.08.2022, 10:37 17.08.2022, 11:10
Abone ol
Avrupa iklim krizini unuttu! Yeni gündem enerji krizi

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması sonucu başlayan yaptırım kararları Avrupa'ya enerji ve gıda krizi olarak geri döndü. Avrupa'nın tamamı Rus gazının kesilmesi sebebiyle enerji krizi yaşarken yaklaşan kış mevsimi için çeşitli önlemler almaya çalışıyor. 

AVRUPA İKLİM KRİZİNİ UNUTTU 

Diğer yandan iklim krizi için sürekli olarak söylem üreten başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri enerji krizi ile karşı karşıya kalınca iklim projeleri teker teker rafa kaldırılmaya başlandı  

Wall Street Journal'in Alman yetkililerinden aldığı bilgiye göre, ev ve işyerlerini ısıtmak için yeterli enerji kaynağının bulunmadığı potansiyel olarak soğuk bir kışla karşı karşıya kalan Almanya, son üç nükleer santralinin kapatılma planlarını erteleme hazırlanıyor. 

SCHOLZ TEKLİFİ HEMEN KABUL ETMEYECEK 

Yapılan haberde, Başbakan Olaf Scholz'un kabinesinin ertelemeri resmen kabul etmediğini ve parlamentoda bu kararın uzun süre oylanacağı belirtildi. 

RUS GAZININ KESİLMESİ ALMANYA'YI KRİZE SOKTU 

İlerleyen günlerde Almanya'nın enerji ihtiyacına ilişkin bir değerlendirme tamamlanana kadar bu adımlar kesinleşmeyecek, ancak Rus gazı şu anda Kuzey Akım 1 boru hattından kapasitenin yüzde 20'sinden daha az bir oranda akarken, yetkililer bunun “öngörülen bir sonuç” olduğunu söyledi.

ALMANYA ENERJİDE TASARRUFA GİDİYOR 

Ekonomi Bakanı ve Şansölye Yardımcısı Robert Habeck cuma günü yaptığı açıklamada Berlin'in kamu binalarındaki termostatların sonbahar ve kış aylarında 19 derecenin üzerine ayarlanmasını zaten yasaklamaya karar verdiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!