banner2

Avrupa'dan acı itiraf: 100 bin asker, 20 bin sivil öldürüldü, zarar 600 milyar avro!

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Leyen, Rusya-Ukrayna savaşının bilançosuna ilişkin çarpıcı veriler paylaştı. Leyen şimdiye dek Ukraynalı 100 bin askerin, 20 binden fazla da sivilin can verdiğini, oluşan yıkımdan ötürü mevcut zararın 600 milyar avroya ulaştığını söyledi.

Dünya 30.11.2022, 19:00
Abone ol

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin video paylaşımında bulundu.

Ukrayna ordusu ve halkının kayıpları konusunda çarpıcı veriler paylaşan Leyen, şimdiye dek Rus saldırıları nedeniyle 100 bini aşkın Ukrayna askerinin can verdiğini, 20 bin Ukraynalı sivilin de bombalar altında öldüğünü dile getirdi. Leyen'in Ukrayna kayıplarına ilişkin cümleleri açıklama yayınlandıktan birkaç saat sonra görüntüden çıkarıldı. 

Ukrayna kentlerindeki tahribatın faturasını şimdilik 600 milyar avro olarak gösteren Leyen, işlediği savaş suçları ve yıkımdan ötürü Rusya'nın Birleşmiş Milletler nezdinde kurulacak özel bir mahkemede yargılanması gerektiğini kaydetti. Leyen şunları söyledi:

KORKUNÇ SUÇLARIN BEDELİNİ ÖDEMELİLER

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali beraberinde ölüm, yıkım ve tarifsiz acılar getirdi. Hepimiz Bucha'nın dehşetini hatırlıyoruz. Şimdiye kadar 20 binden fazla sivilin ve 100 binden fazla Ukraynalı askerin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Rusya, egemen bir devlete karşı işlediği saldırı suçu da dahil olmak üzere işlediği korkunç suçların bedelini ödemelidir. İşte bu nedenle, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni desteklemeye devam ederken, Rusya'nın saldırı suçunu soruşturmak ve kovuşturmak için Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen özel bir mahkeme kurmayı teklif ediyoruz.

Bu ihtisas mahkemesi için mümkün olan en geniş uluslararası desteği almak üzere uluslararası toplumla birlikte çalışmaya hazırız.

Rusya'nın neden olduğu yıkımın bedelini de mali olarak ödemesi gerekiyor.

UKRAYNA'NIN ZARARI 600 MİLYAR AVRO

Ukrayna'nın uğradığı zararın 600 milyar avro olduğu tahmin ediliyor.

Rusya ve oligarklarının Ukrayna'ya verdiği zararı tazmin etmesi ve ülkenin yeniden inşası için gereken masrafları karşılaması gerekiyor. Ve bunu Rusya'ya ödetecek araçlara sahibiz.

Rusya Merkez Bankası rezervlerinin 300 milyar avroluk kısmını bloke ettik ve Rus oligarklarının 19 milyar avroluk parasını dondurduk.

Kısa vadede, ortaklarımızla birlikte bu fonları yönetecek ve yatırım yapacak bir yapı oluşturabiliriz.

Bu fonları yaptırımlar kaldırıldıktan sonra da Ukrayna için kullanmalıyız. Yaptırımlar sonrasında da Rusya Ukrayna'ya verdiği zararın tamamını tazmin etmeli.

Bunun yasal yollarını bulabiliriz. Rusya'nın korkunç suçları cezasız kalmayacak."

PENTAGON: RUSLAR 100 BİN ASKER KAYBETTİ 

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin bir bilanço da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mike Milley'den gelmişti. Milley, Ukrayna’daki savaşta 100 bin civarında Rus, 100 bin civarında da Ukrayna askerinin öldüğünü ya da yaralandığını tahmin ettiklerini açıklamıştı.

Orgeneral Milley, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 40 bin kadar da sivilin yaşamını yitirdiğini değerlendirdiklerini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!