banner2

Avrupa'da göçmen karşıtı cephe kuruluyor! Fransa'dan İtalya'ya açık destek

Göçmen krizi Avrupa ülkelerinde infial yarattı. İtalyan hükümeti, Lampedusa Adası’na bir haftada 11 bin mültecinin gelmesi üzerine Avrupa Birliği'ne isyan bayrağını açtı. Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin ise göçmen akınına uğrayan İtalya için, “Fransa, sınırlarını savunabilmesi için İtalya’nın yanındadır” açıklaması yaptı.

Dünya 18.09.2023, 11:02 18.09.2023, 13:06
Abone ol
Avrupa'da göçmen karşıtı cephe kuruluyor! Fransa'dan İtalya'ya açık destek

Son yıllarda Avrupa'ya gitmek isteyen mültecilerin ilk durağı olarak bilinen Lampedusa Adası’na göçmen akınının durdurulamaması, Avrupa Birliği ülkelerini birbirine düşürdü. Adaya dün 1500, bir haftada da yaklaşık 11 bin kişinin ayak basması üzerine İtalya’nın aşırı sağcı Başbakanı Giorgia Meloni, üye ülkelere “sorumluluk paylaşımı” çağrısı yaparak aksi halde Roma yönetiminin kendi önlemlerini alacağı uyarısında bulundu. 

ALMANYA ÇAĞRILARA KULAK TIKADI

Avrupa Birliği üyelerinden Almanya, İtalya'dan gelen yardım çağrısına kulak tıkadı. Almanya yönetimi, ekstra göçmen alımı yapmayacağını duyurdu.

FRANSA'DAN DESTEK ÇAĞRISI

Fransa’da ise Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “Avrupa sınırlarını daha iyi korumalı” açıklaması yaparken, Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin bu sabah göçmen krizi yaşanan İtalya’nın başkenti Roma’ya uçtu. Darmanin, “Fransa, sınırlarını savunabilmesi için İtalya’nın yanındadır” açıklaması yaptı.

GÖÇMEN KIYIMI YAŞANABİLİR

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise, Meloni’nin çağrısı üzerine Lampedusa Adası’nı ziyaret etme kararı aldı. İtalya’ya bu yıl giren düzensiz göçmen sayısı geçen seneye göre iki kat artarak 130 bine dayanırken, Avrupa ülkelerinin göçmenlere karşı sert müdahale edeceği gelen bilgiler arasında. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!