banner2

Avrupa'da enerji kabusu! Fransa'da "ışığı söndür" kampanyası gazete manşetlerinde

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Avrupa ülkeleri enerji krizi yaşıyor. Fransa da bu ülkelerinden biri. Fransa'da gazeteler sayfalarını "ışığı söndür" tasarruf kampanyasına ayırdı.

Dünya 20.09.2022, 14:09 20.09.2022, 14:52
Abone ol
Avrupa'da enerji kabusu! Fransa'da "ışığı söndür" kampanyası gazete manşetlerinde

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Putin gaz vanalarını kesince Avrupa ülkeleri enerji paniğine kapıldı ve bir takım önlemler almaya başladı. Fransa Ticaret ve Sanayi Odası, ülkede yaşanan enerji krizi nedeniyle gazeteler aracılığıyla elektrik tasarrufu çağrısı yaptı.

''IŞIĞI KAPATMASINI DA BİLİRİZ''

Ülkenin önde gelen basın organlarından Les Echos, Le Parisien'in de olduğu çok sayıda gazete, bugünkü sayılarında büyükçe bir fonda "Aydınlığın ülkesinde (ışığı) kapatmasını da biliriz" mottosuyla tasarruf kampanyasına ilişkin hazırlanan afişe yer verdi.

''TASARRUF İÇİN HAREKETE GEÇİN''

CCI logolu mavi fonlu afişin solunda büyük puntolarla "Enerji tasarrufu alanında tüm paydaşlar" yazısı yer alırken sağ tarafta "Beraber hareket edelim, firma sahipleri, girişimciler, şirketinizde enerji tasarrufu için harekete geçin." ifadesi yer aldı. Afişin altında ise CCI internet sitesine yer verilerek iletişime geçilmesi tavsiye edildi.

ÜLKEDE ENERJİ KRİZİ YAŞANIYOR

Fransa, yaz ortasından bu yana, Rusya'dan gelen doğal gazın kesilmesi ve nükleer reaktörlerin bir kısmının bakımda olması nedeniyle enerji krizi yaşıyor. Ülke basını ve yetkililerin önemli gündemleri arasında enerji tasarrufuna ilişkin gündem üst sıralarda yer almaya başladı.

ELEKTRİK KESİNTİSİ GÜNDEMDE

Ayrıca kışın çetin geçmesi durumunda Fransa'daki hanelerde de iş yerlerinde olduğu gibi günlük elektrik kesintilerine gidilmesi senaryolar arasında. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!