Avrupa Birliği'nden Putin'i kızdıran sözler! Ukrayna'daki savaş uzayacak mı?

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, 9 Mayıs Avrupa Günü'nde Rusya ile savaşta olan Ukrayna'nın Odessa şehrine giderek Ukraynalılara destek mesajı verdi. 24 Şubat'ta Rusya'nın Donbas'a askeri saldırısıyla başlayan Ukrayna-Rusya savaşını durdurmaya yönelik elle tutulur bir karşılık veremeyen Batı, Ukrayna'ya silah yardımı ve Rusya'ya karşı ekonomik yaptırımlardan öteye gidemedi.

Dünya 09.05.2022, 19:21
Avrupa Birliği'nden Putin'i kızdıran sözler! Ukrayna'daki savaş uzayacak mı?

2 buçuk aydır süren Ukrayna-Rusya savaşına yönelik Avrupa'nın yeni adımı savaşın uzayacağını gösterdi. Michel, saldırı altındaki Odessa'ya giderek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"ODESSA, AVRUPA'YI HİSSEDEBİLECEĞİNİZ BİR YER"

Odessa'da Avrupa Günü açıklaması yapan Michel, "Bugün Avrupa Günü'nü Avrupa kültür ve tarihinin buluşma noktası Odessa'da kutlamak için buraya geldim. Puşkin'in de dediği gibi Odessa Avrupa'yı hissedebileceğiniz bir yer." ifadesini kullandı.

"NE KADAR SÜRERSE SÜRSÜN YANINIZDAYIZ"

Michel, Ukrayna halkının Rusya'ya karşı cesaretle direndiğini belirterek, şunları dile getirdi:

"Kremlin sizin özgürlük ve demokrasi ruhunuzu idam etmek istiyor ancak çok eminim ki bunu asla başaramayacak. Avrupa Günü'nde Odessa'ya basit bir mesajla geldim. Yalnız değilsiniz. Biz yanınızdayız. Sizi yüzüstü bırakmayacağız. Ne kadar sürerse sürsün yanınızda olacağız. Modern ve demokratik bir ülke kurmanıza yardım edeceğiz."

Michel, AB vatandaşlarına da mesajı olduğunu ifade ederek, "Odessa'da söz konusu olan aynı zamanda bizim barışımız, refahımız ve çocuklarımızın geleceği." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!