banner2

Avrupa Adalet Divanı'nın skandal başörtüsü kararı

Avrupa Adalet Divanı, skandal bir karar alarak, Avrupa Birliğinde şirketlerin çalışanlarına belirli koşullarda başörtüsü takmasını yasaklayabileceğine hükmetti.

Dünya 15.07.2021, 17:57 15.07.2021, 18:51
Abone ol
Avrupa Adalet Divanı'nın skandal başörtüsü kararı

Almanya'da başörtüleri yüzünden işlerinden uzaklaştırılan Müslüman kadınların getirdiği iki davayla alakalı karar verildi. 

Lüksemburg'da bulunan, AB'nin en yüksek mahkemesi Adalet Divanı, Almanya'da başörtü takmaya başlamalarının ardından işlerinden uzaklaştırılan Müslüman kadınların getirdiği iki davaya yönelik kararını verdi.

YASAĞI HAKLI KILMAK İSTEDİLER

Mahkeme açıklamasında, "İş yerinde siyasi, felsefi veya dini inançlara ait görünür herhangi bir sembolün takılmasının yasaklanması, işverenin müşterilere karşı tarafsız bir imaj sunma veya sosyal anlaşmazlıkları önleme ihtiyacıyla haklı görülebilir." ifadelerine yer verildi.

Söz konusu gerekçenin işveren açısından gerçek bir ihtiyaca karşılık gelmesi gerektiğinin de ifade edildiği açıklamada, ulusal mahkemelerin üye ülkelerin özel koşullarını dikkate alabileceği belirtildi.

DAHA ÖNCE DE TEPKİLERE YOL AÇMIŞTI

2017 tarihli başka bir kararda da Adalet Divanı, şirketlerin belirli koşullar altında çalışanların başörtüsü ve diğer görünür dini semboller takmasını yasaklayabileceğine hükmetmişti. Söz konusu karar, büyük tepkiye yol açmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!