banner2

Atina'ya F-35 tasarısı onaylandı ABD uçak için kredi de verecek

ABD'li senatörler Bob Menendez ile Marco Rubio'nun "Türiye'nin F-35 uçaklarını Yunanistan'a verelim" teklifi oy birliğiyle onaylandı.

Dünya 23.06.2021, 11:21 23.06.2021, 12:17
Abone ol
Atina'ya F-35 tasarısı onaylandı ABD uçak için kredi de verecek

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Yunanistan'a yönelik askeri malzeme ve eğitim yardımını ön gören yasa tasarını oy birliği ile onayladı.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Komite Başkanı Demokrat Bob Menendez ve Komite Üyesi Cumhuriyetçi Marco Rubio tarafından 9 Haziran'da sunulan ve 'ABD- Yunanistan Savunma ve Parlamentolar Arası Ortaklık Kanunu' başlıklı yasa tasarısını oyladı.

Söz konusu tasarı, komitedeki tüm senatörlerin onayını alarak, oylanması için Senato Genel Kuruluna gönderildi. Senatonun da onayını alması durumunda tasarı, önce Temsilciler Meclisi Genel Kurulunun ardından da ABD Başkanı Joe Biden'ın onayına sunulacak.

6 ADET F-35 İÇİN KREDİ YOLU
Yunanistan ordusunun modernleşme sürecine ve Rusya yapımı ekipmanlardan uzaklaşan geçiş sürecine yönelik yardım yer alıyor. Aynı zamanda 2022-2026 mali yıllarında Yunanistan'a yıllık 1,8 milyon dolar değerinde uluslararası askeri eğitim desteği sağlanması ön görülüyor.

ABD'nin, Yunanistan'a silah alımı için doğrudan kredi vermesine de imkan tanıyan tasarıda, Yunanistan'ın sipariş verdiği F-35 uçaklarının teslimatı için de yetki veriliyor. Senatörler Menendez ile Rubio, mülkiyeti Türkiye'ye ait olan ancak teslim edlimeyen 6 adet F-35 savaş uçağının Atina'ya verilmesini istemişti. 

Aynı zamanda tasarıda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail, Yunanistan ve ABD arasında bir parlamentolar arası grup kurulması da söz konusu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!