banner2

Atina'da paranoya bitmez: Herkesin gözü Ukrayna'da, Yunanistan'ın gözü Türkiye'de!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali bile Yunanistan'ın Türkiye paranoyasını değiştirmeye yetmedi. Yunan basını, tüm dünyanın gözü Ukrayna'ya çevrilmişken Türkiye'nin fırsattan istifade bir operasyona girişebileceğini ileri sürüyor.

Dünya 04.03.2022, 18:39 04.03.2022, 18:52
Abone ol
Atina'da paranoya bitmez: Herkesin gözü Ukrayna'da, Yunanistan'ın gözü Türkiye'de!

Ukrayna'da Rus işgalinden ötürü büyük trajediler yaşansa da komşu Yunanistan'ın aklı fikri Türkiye'de. Ekathimerini gazetesinde Tom Ellis imzasıyla yayınlanan haberde, dünyanın dikkatinin Rusya-Ukrayna savaşında olmasından faydalanmak isteyen Türkiye'nin Yunanistan'a karşı askeri bir hamle yapabileceği iddia edildi. 

"Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, isteklerinin bir kısmını zorlamak için kaostan ve batının Ukrayna'ya odaklanmasından yararlanmaya çalışacak mı?" diye soran gazete, yine de Rus işgaline karşı Avrupa'nın toplu halde tepki vermesinin Yunanistan için 'iyi haber' olduğunu yazdı. 

Türkiye'yi Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımlara katılmayıp 'kendi politikasını uygulamakla' eleştiren Yunan medyası, şu analizi yaptı:

'TÜRKİYE FIRSAT KOLLUYOR OLABİLİR'

"Türkiye NATO ve AB'yi beklemiyor, kendi politikasını izliyor. Bir yandan Moskova'dan silah alırken aynı anda Ukrayna'daki savaşı kınıyor ama Rusya'ya karşı değil. Boğazlar'ı sadece Rusya'ya değil, Ukrayna ve NATO ülkelerinin savaş gemilerine de kapatıyor, hava sahasını Rus uçaklarına kapatmıyor, Ukrayna'ya silah göndermiyor ve Rusya'ya mali yaptırım uygulamıyor." 

"Türkiye bir yandan Lozan Anlaşması hükümlerine karşı çıkarken ve bu anlaşmanın revizyonunu talep ederken aynı zamanda Lozan'ın tamamlayıcısı olan Montrö Sözleşmesi'ni uygulayamaz. Durum her koşulda karmaşık... Şu anda tüm gözlerin Ukrayna'da olmasından ötürü Ankara'daki kimileri şu günleri kendi planlarını uygulamak için fırsat olarak görebilir. Aslında Türkiye'nin muhtemel saldırgan eylemleri tam ölçekli bir saldırı niteliğinde olmayacağından bu uluslararası toplumda ani ve güçlü bir tepki uyandırmayacaktır. Yunanistan yine de dikkatli olmalı. NATO ve AB eylemlerine aktif olarak katılırken orta vadede caydırıcılık yeteneklerini güçlendirmeli."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!