Yandex Metrica

Sitede Ara

Ateşkes anlaşmasında Hamas'tan yeni talep! Türkiye ayrıntısında dikkat

Terör devleti İsrail'in Gazze'ye yönelkik soykırımı acımasızca devam ederken ateşkes anlaşması için Hamas'tan yeni talep geldi. Hamas, İsrail ile yapılacak olan ateşkes anlaşmasında Türkiye, Rusya ve Çin'in garantör olmasını talep etti.

Dünya

13.06.2024, 14:42

Dünyanın gözü önünde eşi benzeri görülmemiş bir soykırıma imza atan terör devleti İsrail'in Gazze'ye yönelik acımasızca saldırıları devam ederken dün dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı ve ilk aşamasında Gazze’de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı kabul edildi. Rusya'nın çekimser oy kullandığı oylamada 15 üyeli BMGK'de ABD'nin sunduğu karar tasarısı 14 evet oyu aldu. Böylece BMGK'de ilk kez İsrail'e 'dur' denildi.

Milyarlarca dolar verip topçu obüs alacaklar! Silahlanmaya devam ediyorlar: Savaş çok yakın Milyarlarca dolar verip topçu obüs alacaklar! Silahlanmaya devam ediyorlar: Savaş... Haberi Görüntüle

TEKLİFİN DETAYLARI

Söz konusu kararda, 3 aşamalı teklif uyarınca ilk aşamada hemen ateşkes, kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, İsrail güçlerinin Gazze'de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazze'nin kuzeyi dahil tüm şerit genelinde evlerine dönmesinin ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısı yapmasının sağlanacağı belirtildi.

Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesine dair açıklama: 'Tüm önemli ve hassas konular ele alınacak' Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesine dair açıklama: 'Tüm önemli ve hassas konular... Haberi Görüntüle

HAMAS: MÜZAKEREYE HAZIRIZ

7 Ekim Cumartesi gününden bu yana İsrail'e karşı büyük bir direniş örneği gösteren Hamas'ın üst düzey yetkilisi Sami Ebu Zuhri, konuyla ilgili Reuters'a konuştu. Zuhri, yaptığı açıklamada teklifin ayrıntılarına ilişkin müzakereye hazır olduklarını söyledi.

Abu Zuhri, açıklamasında şunları kaydetti;

"ABD yönetimi, BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanması yoluyla saldırıyı derhal sona erdirmeye zorlama yönündeki taahhütlerini yerine getirme konusunda gerçek bir sınavla karşı karşıyadır" 

Böylesi görülmedi: Rüzgar türbini görünümlü ilk SİHA İtalya'da ele geçirildi Böylesi görülmedi: Rüzgar türbini görünümlü ilk SİHA İtalya'da ele geçirildi Haberi Görüntüle

Almanlar uydu yapmayı bile beceremedi: Uzaydaki casusun anteni açılmıyor Almanlar uydu yapmayı bile beceremedi: Uzaydaki casusun anteni açılmıyor Haberi Görüntüle

TÜRKİYE AYRINTISINA DİKKAT

İsrail medyasında yer alan haberlerde, Hamas’ın İsrail ile yapılacak olan ateşkes teklifine verdiği yanıtta talep ettiği değişikliklere yer verildi. Söz konusu haberlerde, Hamas’ın rehinelerin serbest bırakılmasını da içeren ateşkes anlaşmasında Türkiye, Rusya ve Çin'in garantör olmasını talep ettiği yazıldı.

İddiaya göre; hem ABD hem de İsrail bu talebi reddeddi. Bu talebin, İsrail tarafından geçen ay sunulan ve ABD Başkanı Joe Biden tarafından kamuoyuna açıklanan ateşkes teklifinde Hamas tarafından yapılan birkaç değişiklikten biri olduğu aktarıldı.

Haberlerde, ayrıca Hamas’ın talepleri arasında kalıcı ateşkes için güncellenmiş bir zaman çizelgesi ve İsrail askerlerinin Refah ve Mısır-Gazze sınırı boyunca uzanan Philadelphia Koridoru da dahil olmak üzere Gazze Şeridi'nden çekilmesinin yer aldığı belirtildi.

Habere Tepki Ver

1

0

1

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading