banner2

Asya Pasifik'te gerilim tırmanıyor! Balon krizinin ardından tehlikeli ziyaret

ABD Savunma Bakan yardımcısı Michael Chase'in Tayvan'ı ziyaret ettiği iddia edildi. ABD ile Çin arasındaki balon krizinin ardından gelen ziyaretin Çin'in tepkisini çekmesi bekleniyor.

Dünya 18.02.2023, 11:36 18.02.2023, 12:51
Abone ol
Asya Pasifik'te gerilim tırmanıyor! Balon krizinin ardından tehlikeli ziyaret

Financial Times ABD Savunma Bakan yardımcısı Michael Chase'nin Çin ile ihtilaf yaşayan Tayvan'ı ziyaret ettiğini iddia etti. Bakanlık kaynaklarına dayandırılarak öne sürülen iddiaya göre Çin ile ilgili konulardan sorumlu olan Chase, Moğolistan'In ardından Tayvan'a geçti. 

ABD ZİYARETLE İLGİLİ YORUM YAPMADI

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Martin Meiners, Chase'nin ziyaretiyle ilgili yorum yapmadı ve açıklamasında şu şekilde konuştu:

ABD'nin Çin tehdidine karşı Tayvan'a desteği ve savunma alanındaki ilişkisi sürecektir. Tayvan'a yönelik taahhüdümüz kaya gibi sağlamdır ve Tayvan Boğazı'nda ve bölgede barış ve istikrarın sürdürülmesine katkı sağlamaktadır.

Tayvan Savunma bakanı Chiu Kuo-cheng ise Taiwan News'e iddiaları kabul ettiğine yönelik bir açıklama yaptı ve şöyle konuştu:

Her (yabancı) heyetin ziyaretini Tayvan'ın yararına görüyoruz, bunlar bizim için iyi birer fırsattır.

4 YIL SONRA İLK ÜST DÜZEY ZİYARET

Financial Times'ın iddiası doğrultusunda Chase 2019'dan bu yana Tayvan'ı ziyaret eden en üst düzey bakanlık yetkilisi. Tayvan'ı kendi toprağı olarak gören Çin'in ABD'li yetkilinin ziyaretine tepki göstermesi bekleniyor. 

ÇİN'DEN TAAHHÜTLERE UYMA ÇAĞRISI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vinbin, Pekin'de dün düzenlenen olağan basın toplantısında Çin'in ABD ile Tayvan arasında resmi temaslar yapılmasına ve askeri bağlar kurulmasına kesinlikle karşı çıktığını belirterek Washington yönetimini "tek Çin" ilkesine ve ABD ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin temelini oluşturan Üç Ortak Bildiri'deki taahhütlerine uymaya çağırdı.

ASKERİ HAREKETLİLİK ARTTI

Öte yandan ziyaret iddiasının ardından Çin ordusunun Ada çevresindeki askeri hareketliliğinin arttığı bildirildi. Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan bugün sabah saatlerine kadar Ada çevresinde Çin'e ait 24 askeri hava aracı ve 4 savaş gemisinin tespit edildiğini duyurdu.

BALON KRİZİNİN ARDINDAN GELDİ

İddia edilen ziyaretin, ABD'nin 4 Şubat'ta hava sahasına giren Çin'e ait yüksek irtifa balonunu vurarak düşürmesiyle iki ülke ilişkilerinde gerginliğin ve güvensizliğin hakim olduğu bir döneme denk gelmesi dikkati çekiyor.

ABD Başkanı Joe Biden, önceki gün yaptığı açıklamada, meselenin halli için Çinli mevkidaşı Şi Cinping ile görüşmeyi istediği, krizin iki ülke arasında iletişim kanallarının açık tutulmasının önemini gösterdiğini ifade etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'ın, balon krizinin iki ülke arasında diyalog yoluyla çözülmesi için Çin'in en kıdemli diplomatı, Çin Komünist Partisi Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Vang Yi'nin ile, halen Almanya'da devam eden Münih Güvenlik Konferansı marjında yüz yüze görüşmek istediği ileri sürülmüştü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!