banner2

Asya Pasifik Çin tehdidine karşı ayakta! Japon savaş uçakları İkinci Dünya Savaşı'ndan beri ilk kez o ülkede

Asya Pasifik ülkeleri Çin tehdidine karşı birlik oluyor. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez Japon savaş uçakları Filipinler'e iniş yaptı.

Dünya 07.12.2022, 12:23 07.12.2022, 13:16
Abone ol
Asya Pasifik Çin tehdidine karşı ayakta! Japon savaş uçakları İkinci Dünya Savaşı'ndan beri ilk kez o ülkede

Asya-Pasifik ülkeleri Çin'in artan tehdidine karşı önlemler almaya devam ediyor. Daha önce İngiltere ile askeri anlaşma imzalama kararı alan Japonya bölge ülkeleri ile de ittifaklarını sürdürüyor. Son olarak Japon savaş uçakları İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez Filipinler'e iniş yaptı.

İKİ SAVAŞ UÇAĞI FİLİPİNLER'E İNİŞ YAPTI

Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri'nin (ASDF) açıklamasına göre, ASDF ve Filipin Hava Kuvvetleri (PAF) savunma ve koordinasyonu artırıyor. 

ASDF'ye ait iki F-15 savaş uçağı, Filipinler'in başkenti Manila'nın kuzeybatısındaki Clark Hava üssüne iniş yaptı.

JAPONYA-FİLİPİNLER İLİŞKİLERİNDE DÖNÜM NOKTASI

Konuk Filo Komutanı Japon Arisawa Şorato, savaş uçaklarının Filipinler ile Japonya arasında savunma alanındaki etkileşimlerde dönüm noktası olduğunu söyledi. Filipinli PAF Komutanı Albay Leo Fontanilla ise ASDF ile "el ele" çalışacaklarını söyledi ve şu şekilde konuştu:

Bölgemizin barış ve istikrarının etkin şekilde ayakta tutulması için hava kuvvetlerimizin dostluk ve partnerliğini ilerleteceğiz.

FİLİPİNLERİ İŞGAL ETMİŞTİ

Japonya İkinci Dünya Savaşı'nda Filipinler'i 3 yıldan fazla işgal altında tutmuştu. Bugün Japon savaş uçaklarının iki ülkenin ittifakı dolayısısyla kullandığı hava üssü ise İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan güçlerine karşı düzenlenen "kamikaze intihar saldırıları" için kullanılmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!