Aşırı sıcaklar kavuruyor! 45 dereceyi gördü: Binlerce kişi yaşamını yitirdi

Avrupa'da aşırı sıcaklar can almaya devam ediyor. 45 dereceyi gören hava sıcaklığı geçtİğimiz ay binlerce kişinin ölümüne neden oldu. Uzmanlar ise aşırı sıcaklara karşı uyarıda bulunarak  susuzluğun solunum rahatsızlıkları çekenlerle kalp hastalarının yanı sıra alzheimer gibi hastalıkları bulunan kişiler için risk faktörü olduğu kaydediliyor.

Dünya 05.08.2022, 01:17
Aşırı sıcaklar kavuruyor! 45 dereceyi gördü: Binlerce kişi yaşamını yitirdi

Avrupa'da bazı ülkelerde hava sıcaklıklar 45 dereceyi gördü. Görülen aşırı sıcaklıklar nedeniyle geçtiğimiz ay binlerce kişi yaşamını yitirdi. Uzmanlar, aşırı sıcak hava dalgasının iklim değişikliğinin sonucu olduğuna işaret ediyor.

Politico Europe sitesinde yayımlanan habere göre, Avrupa kıtası genelinde geçen ay hava sıcaklıkları önemli ölçüde artarken temmuz ortasında, özellikle de 18-20 Temmuz'da zirveyi gördü.

HAVA SICAKLIKLARI KURAKLIĞI TETİKLİYOR 

İngiltere ve Almanya'da temmuzda sıcaklıklar 40 derece ölçülürken Avrupa genelinde aynı dönemde kuraklık, orman yangınları ve hava kirliliğinde artış yaşandı.

Avrupa'nın çoğu ülkesinde veriler, temmuz ortasında hayatını kaybedenlerin sayısında artış olduğuna işaret ederken uzmanlar, bunun sıcaklık kaynaklı olduğunu savunuyor.

AVRUPA'DA BİRÇOK İNSAN SICAKLARDAN ÖLDÜ 

Almanya'da söz konusu haftada ilk belirlemelere göre Kovid-19 kaynaklı olanlar hariç son 5 yılda görülenden 3 bin fazla ölüm kayıtlara geçti. İngiltere'de de aynı dönemde 1180 kişi hayatını kaybetti.

İSPANYA'DA HAVA SICAKLIĞI EN YÜKSEK SEVİYEYE ÇIKTI 

Termometrelerin 45 dereceyi gösterdiği İspanya ve Portekiz'de de temmuz ortasında ölümler, önceki yıllara göre en yüksek seviyeye ulaştı.

Temmuz ortasında İspanya'da son 5 yıldaki ortalamadan en düşük 2 bin 700, aşırı sıcakların vurduğu Hollanda'da da önceki yıllara oranla aynı dönemde 559 fazla ölüm kayıtlara geçti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!