banner2

Arap Birliği'nin yeni dönem başkanı Cezayir oldu

Arap Birliği dönem başkanlığı Tunus'tan Cezayir'e devredildi.

Dünya 26.10.2022, 18:24
Abone ol
Arap Birliği'nin yeni dönem başkanı Cezayir oldu

Arap Birliği Zirvesi hazırlık toplantıları, daimi temsilciler ile Arap Birliği üst düzey yetkililerinin katılımıyla Cezayir’de başladı. Toplantıda Cezayir, Arap Birliği dönem başkanlığını Tunus'tan devraldı. Liderler zirvesi öncesi dışişleri bakanlarının 29-30 Ekim'de bir araya geleceği toplantıda ele alınacak dosyaların hazırlanması bekleniyor.

'MUTABAKATA DAYALI BİR ARAP ZİRVESİ OLMASINI İSTİYORUZ'

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hussam Zeki, Cezayir'deki zirvenin tamamen elektronik ve kağıtsız ilk zirve olacağını söyledi. Oturuma başkanlık eden Cezayir'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nezir Arbavi ise açılış konuşmasında küresel ve bölgesel arenada yaşanan gelişmelere ve değişimlere dikkati çekti ve şu şekilde konuştu:

Ortak değerlerimize dayalı büyük bir dayanışma, sinerji ve entegrasyon umudu içindeki halklarımızın isteklerini yansıtan mutabakata dayalı bir Arap Zirvesi olmasını istiyoruz.

Cezayir’in "Arap halklarının saflarının birleştirilmesi" olarak isimlendirdiği zirveye, Katar dışındaki Körfez ülkeleri liderleri çeşitli gerekçelerle katılamayacaklarını bildirmişti. Üyeliği hala askıda olan Suriye de zirvede yer almayacak. Zirve öncesinde bölgesel çapta yoğun diplomasi trafiği yürüten Cezayir, son olarak Filistinli gruplar arasında yıllardır yaşanan bölünmüşlüğün sona ermesine yönelik uzlaşı toplantılarına ev sahipliği yapmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!