Arabulucular sıraya girdi! İsrail'e saldırması engellenmek istenen Hamas son 48 saatte 150 telefon aldı

İsrail'in Ramazan ayında Kudüs başta olmak üzere Filistinlilerin yaşadığı yerlere çok sayıda saldırıda bulunması, İslami Cihad ve Hamas'ı harekete geçirdi. Gerginliğin bu denli artmasının ardından Hamas'a son 48 saat içinde gerilimi engellemek için arabuluculuk teklifi içeren 150 telefon geldi.

Dünya 20.04.2022, 11:41 20.04.2022, 12:06
Abone ol
Arabulucular sıraya girdi! İsrail'e saldırması engellenmek istenen Hamas son 48 saatte 150 telefon aldı

İşgalci İsrail'in Ramazan ayında Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e saldırılarını artırması, Mescid-i Aksa başta olmak üzere birçok camiye baskın düzenlemesi bölgedeki gerilimi artırdı. 

SON 48 SAAT İÇİNDE 150 TELEFON

Hamas'ın saldırılara karşı cevap vereceklerini ima eden açıklamaları uluslararası arabulucuları endişelendirdi. Son 48 saat içinde 150 telefon alan Hamas yetkilileri İsrail'in kışkırtıcı saldırılarına karşı yanıt vermemek için uluslararası arabulucularına baskısına maruz kalıyor.

EN BÜYÜK HAVA HAPİSHANESİ

İki milyondan fazla Filistinlinin Gazze şeridine sıkıştırılması, 2006'dan bu yana İsrail'in ekonomik ve askeri ablukası altında yaşamaya çalışması iki taraf arasındaki gerilimi artırıyor. Diğer yandan Gazze Şeridi 'dünyanın en büyük açık hava hapishanesi' olarak adlandırılıyor. 

Geçtiğimiz pazartesi günü Hamas kontrolü altında olan Gazze'den İsrail'e bir füze ateşlenirken, birkaç saat sonra İsrail Hamas'a ait üsleri hedef alarak buna karşılık verdi. 

İSRAİL 16 FİLİSTİNLİYİ ŞEHİT ETTİ 

Çatışmaların bu denli artmasının arabuluculuk çalışmalarının işe yaramayacağından korkulurken, asıl saldırgan taraf olan İsrail son bir ay içinde çeşitli baskınlarda en az 16 Filistinliyi şehit etti. 

Filistin'de yaşanan gerilimi yakından takip eden uzmanlara göre Hamas yeni bir savaşa yanaşmamakla beraber İsrail'in saldırılarına karşı sadece tehdit içeren bir dil kullanarak ortamı yatıştırmaya çalışıyor. 

HAMAS ULUSLARARASI AKTÖRLERLE TEMASTA 

İsrail'in geçtiğimiz hafta Mescid-i Aksa'ya dört kez baskın düzenlemesi ve Kudüs'te şiddet olaylarının artmasından bu yana Hamas, arabulucuların muhatabı olması ile bölgede önemli bir aktör haline geldi. 

Hamas Siyasi Büro üyelerinden olan Zaher Jabarin, "Hamas siyasi hareketlerin önde gelen oyuncusu ve direnişin bel kemiği haline geldi" diye konuştu. 

DİKKATLERİ UKRAYNA'DAN UZAKLAŞTIRMAK İSTEMİYORLAR

ABD ve Avrupa'nın İsrail ile Hamas arasında dolaylı olarak bir arabuluculuk yapmaya çalıştığını ifade eden analistler bunun sebebinin Rusya ile Ukrayna savaşından odakların kaçmaması için yeni bir savaşı engellemeyi amaçladıklarını belirtiyor. 

Hamas uluslararası arabuluculara, Mescid-i Aksa ve Batı Şeria'da İsrail'in herhangi bir saldırgan hareketine daha tahammül göstermeyeceklerini iletti. 

'GEREKİRSE SAVAŞ AÇARIZ'

Bu saldırılara karşı tehditkar bir dil kullanan Hamas, "İşgalcilere baskı yapmak için birçok aracımız var ve gerekirse Gazze cephesinde yeni bir savaş açmak seçeneklerden biri" sözlerine yer verdi. 

Siyasi analist Thabet al-Amour ise İsrail ve Gazze'nin birbirleriyle savaş girmek istemediğine inanıyor ve üst düzey olaylar yaşanmadıkça bir çatışma çıkma ihtimalini zayıf olarak görüyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!