Yandex Metrica

AP seçimlerinde sandıktan aşırı sağ çıktı! Avrupa'yı panik sardı: İstifa ve fesih kararları art arda geldi

AP seçimlerinde sandıktan aşırı sağ çıktı! Avrupa'yı panik sardı: İstifa ve fesih kararları art arda geldi

Avrupa Parlamentosu seçimlerinden çıkan sonuç AB ülkelerinde şok etkisine sebep oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AP seçimlerinde partisinin geride kalmasının ardından Ulusal Meclis'i feshederek erken seçim kararı aldığını duyurdu. Partisi ağır yenilgi alan Belçika Başbakanı Alexander De Croo, istifa edeceğini duyurdu. 

Dünya

10.06.2024, 08:39

Avrupa Parlamentosu seçimleri AB üyesi ülkelerde siyaseti kökten etkiledi. Aşırı sağın yükselişte olduğu Fransa erken seçime gidiyor. Belçika Başbakanı Alexander De Croo ise partisinin ağır yenilgisinin ardından istifa kararı aldı. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AP seçimlerinin ardından Ulusal Meclis'i feshederek erken seçim çağrısı yaptı. Fransa'da AP seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) yüzde 31,50’lik oranla ve açık ara farkla ilk sırayı alırken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi Rönesans yüzde 15,2'lik oranla ikinci oldu.

İsrail kana doymuyor! Çocukları taşıyan BM aracına ateş açıldı İsrail kana doymuyor! Çocukları taşıyan BM aracına ateş açıldı Haberi Görüntüle

ERKEN SEÇİM KARARI

Sonuçların ardından açıklamalarda bulunan Macron, partisinin açık farkla yenilgiye uğramasının ardından açıklamalarda bulunan Macron, sonuçların "Avrupa'yı savunan partiler için iyi olmadığını" kabul etti ve 30 Haziran - 7 Temmuz tarihlerinde erken seçime gidileceğini söyledi.

"Oylamayla, parlamenter geleceğimizin seçimini yeniden size vermeye karar verdim. O yüzden bu akşam Ulusal Meclisi feshediyorum.” diyen Macron, kabinesini bu gece yerel saat ile 22.00'de toplayacak.

Soykırımcı Netanyahu hakkında dikkat çeken karar! Resmen terörist ilan edildi Soykırımcı Netanyahu hakkında dikkat çeken karar! Resmen terörist ilan edildi Haberi Görüntüle

AVRUPA'DA AŞIRI SAĞIN YÜKSELİŞİ

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Avusturya'nın ardından Fransa'da aşırı sağ partiler ilk sıraya yerleşirken umduğunu bulamayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, erken genel seçim kararı aldı.

6-9 Haziran'da 27 AB üyesinde düzenlenen AP seçimlerinin sonuçları, Brüksel'deki AP Genel Kurul salonuna kurulan dev ekrandan duyurulmaya başlandı.

Şimdiye kadar Almanya, Hollanda, Avusturya, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Bulgaristan, Hırvatistan, Malta, Fransa, İspanya, Danimarka, Polonya, Portekiz, Romanya ve İsveç'ten sonuçlar alındı.

Buna göre, Almanya'da Hristiyan demokratları bir araya getiren EPP 30, Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı 16, Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) 14, Liberal partileri birleştiren Avrupa'yı Yenile (RE) 8, Sol 4 ve AP'de henüz bir gruba dahil olmayan partiler ise 19 milletvekili kazandı.

Almanya'da AP seçimlerinde ilk sırayı 29 milletvekilliği kazanan Hristiyan demokrat CDU/CSU ittifakı, ikinci sırayı 17 milletvekili ile AfD aldı. Hükümet koalisyonunun büyük ortağı Sosyal Demokratlar (SPD) ise 14 milletvekili kazanarak üçüncü sıraya geriledi. Koalisyonun diğer ortakları Yeşiller 12 ve Hür Demokrat Parti (FDP) 5 milletvekilliği kazanabildi.

Hollanda'da RE ile aşırı sağcı Kimlik ve Demokrasi (ID) yedişer, EPP 6, Yeşiller ile S&D dörder, Sol 1, diğerleri 1 milletvekilliği aldı.

Amazon Ormanlarında ilkel kabile bulundu! Modern dünyayla hiçbir zaman temasa geçmediler! Amazon Ormanlarında ilkel kabile bulundu! Modern dünyayla hiçbir zaman temasa... Haberi Görüntüle

AVUSTURYA'DA AŞIRI SAĞ İLK SIRAYA YERLEŞTİ

Avusturya'da da aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) 6 milletvekilliği kazanarak ilk sıraya yerleşirken onu beşer milletvekilliği ile EPP ve S&D izledi, Yeşiller ve RE ise ikişer sandalye sahibi oldu.

Yunanistan'dan EPP 8, Sol 4, S&D 3, Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ECR) ile bağımsızlar ikişer milletvekilliği kazandı.

GKRY'de toplam 6 sandalyeden EPP ile bağımsızlar ikişer, Sol ile S&D birer tanesini elde etti.

ABD'de anketten çarpıcı sonuç! Kamala mı, Trump mı? ABD'de anketten çarpıcı sonuç! Kamala mı, Trump mı? Haberi Görüntüle

BULGARİSTAN'DA TÜRKLERİN PARTİSİ İKİNCİ OLDU

Bulgaristan'da Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ülke genelinde 2. sırada yer aldı. Bulgaristan'da EPP 6, RE 5, S&D 2, diğerleri 4 milletvekili çıkarırken, Hırvatistan'da EPP 6, S&D 4, Yeşiller 1 ve diğerleri 1 sandalye kazandı.

Malta'dan EPP ve S&D üçer milletvekilliği aldı.

Danimarka'da seçim, RE'ye 4, Yeşiller ve S&D'ye üçer, Sol, ID ve diğerlerine ise birer sandalye kazandırdı.

İspanya'da EPP 22, S&D 20, ECR 7, Yeşiller 4, Sol ve diğerleri üçer, henüz bir gruba dahil olmayan partilerden 1 milletvekili AP'ye gönderildi.

Sosyal medya bu ilan ile çalkalanıyor! Cennetten satılık arsa! Metrekaresi 3 bin 330 TL'ye satışa sunuldu! Sosyal medya bu ilan ile çalkalanıyor! Cennetten satılık arsa! Metrekaresi... Haberi Görüntüle

FRANSA'DA DA AŞIRI SAĞ İLK SIRADA

Fransa'da aşırı sağcı ID 30, Re 14, S&D 13, Sol 8, EPP 6, Yeşiller 5 milletvekili çıkardı.

Fransa'da AP seçimlerinde partilerin dağılımına bakıldığında aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) Partisinin yüzde 31,5 oyla açık farkla ilk sıraya yerleştiği görülüyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi Rönesans ise RN'nin yarısından az oy toplayarak yüzde 15,2'lik oranla ikinci sırayı aldı ve üçüncü parti olan Sosyalistleri küçük farkla geride bırakabildi. Muhalefetteki Sosyalist Parti (PS) yüzde 14 ile üçüncü sıraya yerleşirken yine muhalefetteki aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi yüzde 8,7 oy oranıyla 4'üncü sırayı, merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) ise 7,2 oranla 5'nci sırayı aldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AP seçimlerinde ülkesinde aşırı sağın açık farkla ilk sırada çıkması üzerine parlamentoyu feshederek erken genel seçim kararı aldı.

Partisinin açık farkla yenilgiye uğramasının ardından açıklamalarda bulunan Macron, sonuçların "Avrupa'yı savunan partiler için iyi olmadığını" kabul etti ve 30 Haziran - 7 Temmuz tarihlerinde erken seçime gidileceğini duyurdu.

Macron, "Oylamayla, parlamenter geleceğimizin seçimini yeniden size vermeye karar verdim. O yüzden bu akşam Ulusal Meclisi feshediyorum.” açıklamasında bulundu.

Polonya'da EPP 20, ECR 10, RE 3, S&D 2, diğerleri 9 sandalye kazandı.

Portekiz'den EPP ve S&D yedişer, RE, Sol ve ID 2, Yeşiller 1 milletvekili gönderirken, İsveç'te EPP ile S&D beşer, Yeşiller, RE ve ECR üçer ve Sol ise 2 milletvekili çıkardı.

Romanya S&D 13, EPP 12, RE 2, ECR 1, diğerleri 5 sandalye elde etti.

Yunan gemisi vuruldu! Husiler'den deniz uçağı ile operasyon! Yunan gemisi vuruldu! Husiler'den deniz uçağı ile operasyon! Haberi Görüntüle

AP'NİN GÖRÜNÜMÜNE DAİR İLK PROJEKSİYON PAYLAŞILDI

AP tarafından yeni parlamentosunun görünümüne dair paylaşılan ilk projeksiyona göre, Hristiyan demokratların çatı partisi EPP 186 sandalye ile AP'de en büyük siyasi grup olmaya devam ediyor. Onu yine, 133 milletvekil ile S&D ve 82 ile RE izliyor.

Aşırı sağcı partilerden ECR 70 ve ID 60 sandalye ile ilk 5'te yer alırken Yeşiller 53, Sol 36 sandalye kazanmış görünüyor.

Çoğunlukla aşırı sağ eğilimli partilerden 100 milletvekilinin bağımsız üye olarak parlamentoya girdiği görülüyor. Bu milletvekillerinin AP'de yeni bir siyasi grup kurması da muhtemel.

Samsung'un akıllı yüzüğü tanıtıldı! Galaxy Ring'in özellikleri neler? Samsung'un akıllı yüzüğü tanıtıldı! Galaxy Ring'in özellikleri neler? Haberi Görüntüle

HER ÜLKE NÜFUSU ORANINDA MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAK

Bu seçimde ilk kez AP seçimlerinde 705 yerine 720 milletvekili seçiliyor. Nüfuslarına göre en çok milletvekilini çıkaran ilk 5 ülke sırasıyla 96 ile Almanya, 81 ile Fransa, 76 ile İtalya, 61 ile İspanya, 53 ile Polonya'dan oluşuyor.

Romanya 33, Hollanda 31, Belçika 22, Portekiz, Yunanistan, Macaristan, İsveç ve Çekya 21'er, Avusturya 20, Bulgaristan 17, Slovakya, Danimarka ve Finlandiya 15'er, İrlanda 14, Hırvatistan 12, Litvanya 11, Letonya ve Slovenya dokuzar, Estonya 7, Malta, Lüksemburg ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi altışar milletvekili çıkaracak.

Irak hükümetinden flaş karar: PKK artık yasaklı örgüt olarak tanımlanacak! Irak hükümetinden flaş karar: PKK artık yasaklı örgüt olarak tanımlanacak! Haberi Görüntüle

YENİ YASAMA DÖNEMİ 16 TEMMUZ'DA BAŞLAYACAK

Resmi sonuçların 10 Haziran'da açıklanmasıyla AP'ye girebilen ulusal partiler, siyasi gruplarını oluşturma sürecine başlayacak.

İlk genel kurul 16 Temmuz'da toplanacak, böylece yeni yasama dönemi başlamış olacak.

Lityum, nikel, kobalt ne ararsan var! Denizin 4000 metre altında gizemli kaynak: Bu keşif her şeyi altüst eder Lityum, nikel, kobalt ne ararsan var! Denizin 4000 metre altında... Haberi Görüntüle

"AVRUPA İÇİ KAOSUN VE ÇATIŞMALARIN HABERCİSİ"

Avrupa'da büyük bir panik havasına neden olan AP seçimlerini değerlendiren İbrahim Karagül, aşırı sağ oylarının artış sebeplerine ve olası sonuçlarına dikkat çekti. 

Karagül şu ifadeleri kullandı: 

1- Bütün Avrupa’da büyük bir deprem, panik var. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde iktidar partileri kaybedip, aşırı sağ partiler inanılmaz güç elde etti. Bir çok ülkede 1. pati oldu.

2-  Peki aşırı sağ neden bu kadar yükseldi. Aslında bu beklenen bir gelişmeydi. Peki neden?

3- Avrupa’nın Doğu sınırındaki savaşın yayılma emaresi göstermesi.

4- Avrupa içi ekonomik sorunların tırmanması.

5- Rejimlere ve yönetici kadrolara güvensizliğin artması ve düşük liderlik profili.

6- Soykırım ve savaş yanlısı yönetimlerden duyulan rahatsızlık.

7- Batı’nın sömürgeciliğe dayanan refahının çatırdamaya başlaması.

8- Avrupa devletlerinin Afrika ve dünyanın bir çok bölgesinde kaynaklardan uzaklaştırılması ve bunun içeriye yansımaları.

9- AB’ye duyulan inancın erozyona uğraması. Bunlar ve daha bir çok sebep, bu sonuçları çağırıyordu zaten.

10- Bu ilk bakışta bizim için çok kötü görünebilir. Ama aslında bizim için değil, Avrupa içi kaosun ve çatışmaların habercisi. Asıl endişelenmesi gereken onlar.

11- Avrupa benzer durumu ne zaman yaşamışsa kendi içinde çatışmıştır. Sanırım yine oraya doğru gidiyoruz.

12- Fransa’daki AP seçimlerinde aşırı sağın yüzde 32 ile birinci sıraya yükseldi, Macron’un partisi ancak yüzde 15 alabildi. Fransa’da Meclis feshedildi, 30 Haziran’da erken seçim kararı aldı.

13- Aynı durum Almanya ve Avusturya’da da var. Almanya’da AfD, Olof Scholz’un partisini geçti. Avusturya’da FPÖ birinci sırada.

14- Filistin konusundaki toplumsal infial, aslında Avrupa içi yeni siyaset dili üretme çabasının da bir göstergesiydi. Bunu pek kimse irdelemedi. Çünkü Gazze hassasiyeti, Avrupa sokaklarının yönetimlere meydan okumasına döndü.

15- Avrupa’daki bütün seçimlerde çok büyük değişiklikler bekliyoruz.

16- Benzer bir durumu, Kasım seçimlerinde ABD’de bekliyoruz. Hatta çok daha şiddetli bir siyasi iç gerilime hazırlıklı olmak lazım.

17- Avrupa’daki bugünkü liderlerin hemen hepsi siyasetten silinecek. Bekleyip görelim.

18- İstifa eden Belçika Başbakanı De Croo; "Avrupa'daki bütün ülkelerde bir dönüm noktasındayız." 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading