banner2

Anti-terör operasyonunda son durum! Karabağ'da 60'tan fazla muharebe mevzisi Azerbaycan kontrolüne geçti

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da terörle mücadele operasyonları sırasında 60'tan fazla muharebe mevzisinin Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolüne geçtiğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ermeni silahlı kuvvetlerine ait 20'ye kadar askeri araç, 40'a kadar topçu birliği, 30'a kadar havan, 2 uçaksavar füzesi birimi, 2 Martira radyo-elektronik savaş istasyonu ve diğer askeri teçhizat etkisiz hale getirildi." denildi.

Dünya 20.09.2023, 11:11 20.09.2023, 18:33
Abone ol

Güney Kafkasya'da tırmanan gerilimde Ermeni ayrılıkçıların döşediği mayınların patlamasıyla Azerbaycanlı polisler ve işçiler hayatını kaybetti. Patlamaların ardından Azerbaycan Karabağ'da bir terör karşıtı operasyona girişti ve operasyon ikinci gününe girdi. Karabağ'daki gelişmeleri canlı paylaşıyoruz...

BAKÜ'DE BAYRAKLAR ASILIYOR

16:09Azerbaycan'ın Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeni silahlı unsurların teslim olmasıyla Azerbaycan'ın zafer kazanması, anında ülke genelinde kendini hissettirdi. Uluslararası haber ajansı AFP, Azerbaycan'ın başkentinde asılan bayrakların fotoğraflarını dünyaya geçti. Bakü caddelerine asılan Azerbaycan bayraklarının yanında Türk bayrakları da var.

PAŞİNYAN: ERMENİSTAN DAHİL OLMADI

15:59 Ulusa sesleniş konuşması yapan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ateşkes anlaşması taslağının hazırlanmasına Erivan yönetiminin dahil olmadığını söyledi.Azerbaycan ve ayrılıkçı Karabağ rejimi arasındaki anlaşma metninde Ermenistan isminin geçmesine tepki gösteren Paşinyan, "Ermenistan, Azerbaycan ve Karabağ temsilcileri arasındaki anlaşmanın hazırlanmasına dahil olmadı" deyip ekledi:"Askeri gerilimin devam etmeyeceğini umuyoruz, çünkü bu koşullarda istikrarın sağlanması ve muharebe eylemlerinin durdurulması çok önemli... Ermenistan, ateşkes sonrasında Rus barış güçlerinin Karabağ halkını koruyacağını umuyor."

RUS UZMAN: ALİYEV'İN BAŞARISI

14:52 Rus Siyasi Araştırmalar Enstitüsü'nden uzman Sergey Markov, yıldırım hızındaki anti-terör operasyonunun Azerbaycan lideri İlham Aliyev'in tam başarısı olduğunu belirtip "Gelecek birkaç gün de Karabağ'ın her şehrinde Azerbaycan bayrakları dalgalanacak" dedi. Siyasi araştırmacı Markov, Ermeni askeri unsurlarının silahlarıyla birlikte teslim olduğunu ve ortaya çıkarılan insani koridordan Karabağ'ı terk ettiğini belirtti.

PUTİN'DEN KARABAĞ MESAJI

14:19 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karabağ'da barışçıl bir çözüme ulaşılmasını umut ettiğini söyledi.Moskova'nın çatışmanın taraflarıyla yakın temasta olduğunu belirten Putin, "Umarım gerilimi düşürebiliriz ve sorunun çözümünü barışçıl bir rotaya ulaştırabiliriz" dedi.Rusya liderinin söz konusu açıklamayı Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile buluşmasında yaptığı aktarılıyor. Rus resmi medyasının yayınladığı açıklamanın ateşkes ilanından önce mi yoksa sonra mı gerçekleştiği belirtilmedi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise, bölgedeki barış gücü askerlerinin yer aldığı tahliye faaliyetlerinden görüntüler paylaştı.

ERMENİ AYRILIKÇILAR MEVZİLERİ TERK ETTİ

13:57 Ermenistan Savunma Bakanlığı, Karabağ'daki silahlı Ermeni ayrılıkçıların mevzilerini terk ettiği görüntüleri paylaştı.

İRAN TÜM UÇUŞLARI İPTAL ETTİ

13:04 İran, Azerbaycan ve Ermenistan'a bütün uçuşları iptal etti.

AZERBAYCAN DOĞRULADI

12:16: Azerbaycan Savunma Bakanlığı, anti-terör operasyonunun askıya alınması için anlaşmaya varıldığını duyurdu. Resmi açıklamaya göre, Karabağ'daki Ermenilerin temsilcileriyle yarın Yevlakh kentinde bir görüşme gerçekleşecek. Savunma Bakanlığı, Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeni silahlı güçlerinin silah bırakacağını, bölgeden ayrılacağını ve Karabağ'ın tamamen silahsızlandıralacağını belirtti. Azerbaycan haber ajansı APA, gelişmeyi 'Karabağ'daki ayrılıkçılar teslim oldu' başlığıyla aktardı.

ERMENİSTAN SİLAH BIRAKTI

11:55 Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeniler silah bırakma kararı aldı, ateşkes yerel saatle 12.00'de başlıyor. Fransız haber ajansı AFP, Ermenilerin Perşembe günü Azerbaycan'la bütünleşme görüşmeleri gerçekleştireceğini duyurdu. Varılan ateşkese bölgede konuşlu Rus barış gücü askerlerinin arabuluculuk ettiği bildiriliyor.

11:14 Karabağ'ın Hankendi şehrinde yaşayan Ermeni siviller, Azerbaycan ordusunun açtığı koridoru kullanarak bölgeyi terk ediyor.

BMGK YARIN TOPLANIYOR 

11:13 Azerbaycan'ın Karabağ operasyonunu durdurmasını isteyen Fransa ve ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı. BMGK, yarın Dağlık Karabağ gündemiyle toplanacak.ABD ve Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden ikisi.

RUS BARIŞ GÜÇLERİ TAHLİYE EDİYOR

11:08 Karabağ'da 2020'deki ateşkesin ardından konuşlandırılan Rus barış gücü askerlerinin, bölge içerisinde 2 bini aşkın sivili tahliye ettiği bildiriliyor.

CEPHANE KAMYONLARI ELE GEÇİRİLDİ

09:53 Azerbaycan Savunma Bakanlığı: Ermeni silahlı gruplarına ait mermilerle dolu altı 'Ural' markalı kamyon ve dört adet havan topu ele geçirildi.

ALİYEV ŞARTI YİNELEDİ

08:32 Azerbaycan lideri İlham Aliyev, Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeni güçlerin silah bırakması halinde anti-terör operasyonunun durdurulacağını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'la telefon görüşmesi gerçekleştiren Aliyev, muhatabına operasyonun sona erme şartını aktardı.

BM, ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTI

08:26 BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Karabağ'daki savaşın derhal sona ermesi ve gerilimin düşürülmesi çağrısı yaptı. Guterres ayrıca, 2020'deki ateşkes katı şekilde uyulması gerektiğini de vurguladı.

RUSYA'DAN ŞOKE EDEN MESAJ

07:55 Ermenistan'ın başkenti Erivan'da toplanan kalabalık, gece saatlerinde Azerbaycan'ın Karabağ'daki operasyonunda kendilerine yardım etmeyen Rusya'yı protesto etti. Göstericilerin Rusya Büyükelçiliği binasını ablukaya alması üzerine, Moskova Erivan'a nota verdi. Büyükelçilikteki güvenlik önlemlerinin güçlendirildiğini bildiren Rus medyası, bir grup gencin bina içinde olduğunu yazdı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, silahlı Ermeni kuvvetlerinin 60'tan fazla muharebe mevzisinin Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolü altına girdiği belirtildi. Ermenilere ait bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, Azerbaycan ordusunun sivil yapıları hedef aldığı iddialarına ilişkin bilgilerin dezenformasyon olduğunu belirten Eyvazov, bununla uluslararası kamuoyunun yanıltılmasının hedeflendiğini kaydetti.

"MEŞRU ASKERİ HEDEFLER ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusunun yalnızca meşru askeri hedefler etkisiz hale getirdiğinin altı çizildi. Yapılan açıklamada, "Birliklerimizin sadece meşru askeri hedefleri vurduğu, Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında yayınladığımız videolardan da açıkça görülmektedir. Silahlı Ermeni kuvvetlerinin yerleşim bölgeleri içinde veya çevresinde askeri teçhizat konuşlandırmasına rağmen, yüksek güvenlik önlemleri sonucunda yalnızca uzun süreli ateş noktaları, askeri teçhizat ve askeri amaçlarla kullanılan askeri altyapının devre dışı bırakıldığını ve etkisiz hale getirildiğini bir kez daha belirtmek isteriz." denildi.

TESLİM OLUN ÇAĞRISI

Bakanlıktan yapılan açıklamada, silahlı Ermeni güçlerinin silahlarını bırakıp teslim olmaya çağrısı yapıldı:

"Azerbaycan'ın Karabağ ekonomik bölgesinde bulunan Ermenistan silahlı kuvvetleri mensuplarını silahlarını bırakıp teslim olmaya çağırıyoruz. Ayrıca bölgedeki sivillere de onlara yakın durmamalarını ve herhangi bir yardımda bulunmamalarını tavsiye ediyoruz. "

"KUKLA REJİM KENDİSİNİ FESHETMELİ"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev, "Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki yasa dışı bölücü kukla rejim kendini feshetmeli, Ermeni silahlı güçleri silahsızlandırılmalıdır." açıklamasını yaptı.

Hacıyev, "Karabağ’daki Ermeni asıllı sivillerin hakları ve güvenlikleri, Azerbaycan Anayasası ve uluslararası yükümlülükler çerçevesinde sağlanacaktır." dedi.

ŞARTLI GÖRÜŞME MESAJI

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı, "Yevlah’ta Karabağ’daki Ermenilerin temsilcileri ile görüşmeye hazır" olduklarını ancak terörle mücadele tedbirlerinin durdurulması için yasa dışı Ermeni silahlı gruplarının "beyaz bayrak çekmesi" gerektiğini bildirdi.

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan, Karabağ'da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek ve Ermeni silahlı kuvvetlerinin birimlerinin silahsızlandırılarak Azerbaycan topraklarından çıkarılması amacıyla lokal antiterör önlemleri başlatıldığını duyurmuştu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerinin mevzilerini personel, zırhlı araçlar, topçu teçhizatları ve diğer araçlarla güçlendirdiklerinin, birimlerini yüksek düzeyde savaşa hazır hale getirdiklerinin, takviye birimler oluşturduklarının, Azerbaycan ordusuna karşı istihbarat faaliyetlerini genişlettiklerinin, mayınlardan temizlenen arazilere yeniden mayın döşenmesi gibi eylemlerde bulunduklarının tespit edildiği aktarıldı.

44 günlük 2. Karabağ Savaşı sonrası, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki sözde rejimin attığı adımlar tansiyonun yüklemesine neden oldu. Sözde rejim son günlerde kontrolündeki topraklarda Azerbaycan ordusunun mevzilerine yakınlaşmak, kendi mevzilerini pekiştirmek için siper kazma ve farklı istihkam faaliyetleri, sabotaj girişimleri gibi bir dizi provokasyonlarda bulundu. Ermeni silahlı gruplar, son birkaç ayda Azerbaycan ordusunun mevzilerine sistematik şekilde ateş açmaya, arazilere mayın döşemeye devam etti.

Azerbaycan'dan gelen, sözde rejimin feshedilmesi taleplerine rağmen Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda 9 Eylül'de sözde "cumhurbaşkanlığı seçimi" yapılması tansiyonu daha da yükseltti. Son olarak Hocavent ili Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yolunda Azerbaycan devlet kurumuna ait bir kamyon mayına bastı ve 2 kişi hayatını kaybetti. Olay yerine giden polis aracının başka bir mayına basması sonucu 7 polis şehit oldu.

ERMENİ PROVOKASYONLARI

Ermenistan ordusunun ve Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki yasa dışı Ermeni güçlerin, Azerbaycan'a karşı provokasyonlarında son aylarda artış gözlemleniyor. Ermenistan ordusunun ve Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki yasa dışı Ermeni güçlerin, Azerbaycan'a karşı provokasyonlarında son aylarda artış gözlemleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!