banner2

Anthony Blinken Kiev'e gitti: 2 milyon dolarlık askeri finansman sağlanacak

Sürpriz bir ziyeretle Kiev'e giden ABD Savunma Bakanı Anthony Blinken, Rusya'nın saldırılarına karşı tehlikede olan 18 komşusuna 2 milyar dolarlık askeri finansman sağlanacağını söyledi.

Dünya 08.09.2022, 17:37 08.09.2022, 18:31
Abone ol
Anthony Blinken Kiev'e gitti: 2 milyon dolarlık askeri finansman sağlanacak

Amerikan AP haber ajansının aktarığına göre ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kiev'i ziyaret etti. Daha önce duyurulmamış olan Kiev ziyaretinde konuşan Blinken, ABD'li yetkililerin Kiev'i Rusya ile daha iyi şartlarda müzakere umduğunu söyledi.

2 MİLYON DOLARLIK FİNANSMAN SAĞLAYACAK

Ukraynalı üst düzey yetkililerle görüşen Blinken, Biden yönetiminin Ukrayna'ya, NATO üyelerine ve 'gelecekteki Rus saldırganlığının potansiyel olarak en çok risk altında olan' bölgesel güvenlik ortakları da dahil olmak üzere 18 komşusuna 2 milyar dolarlık uzun vadeli dış askeri finansman sağlayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba

GÜVENLİK YARDIMI 15 MİLYAR DOLARI AŞTI

Washington Post'a göre Blinken'in ziyareti, Biden yönetiminin ABD askeri malzemelerinde ek 675 milyon dolar taahhüt etmesiyle birlikte, savaşa devam eden ABD desteğini işaret etmek için tasarlandı. En son paket, daha fazla roket ve askeri araç içeriyor ve Biden'ın göreve başlamasından bu yana toplam ABD güvenlik yardımını 15 milyar doları aştı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!