banner2

Anketlerden lider çıkan Trump'a mahkeme şoku! Mahkeme Trump'ın kurumları dolandırdığına hükmetti

2024'de yapılacak olan başkanlık seçimlerinde anketlerden başarıyla ayrılan Trump'a mahkeme şoku! ABD'de bir mahkeme, eski Başkan Donald Trump ve şirketinin yıllar boyunca tekrarlanan dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdiğine hükmetti.

Dünya 27.09.2023, 11:36 27.09.2023, 14:56
Abone ol
Anketlerden lider çıkan Trump'a mahkeme şoku! Mahkeme Trump'ın kurumları dolandırdığına hükmetti

2024'ye yapılacak olan ABD seçimlerinde Joe Biden'ın en büyük rakibi olan ve ülke genelinde yapılan anketlerden zaferle ayrılan Trump'ın başı bir süredir mahkemelerle dertte. ABD'de bir mahkeme Trump ve şirketinin yıllar boyunca tekrarlanan dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdiğine hükmetti.

BANKALARI VE SİGORTA ŞİRKETLERİNİ DOLANDIRMIŞ

New York Başsavcısı Letitia James tarafından açılan sivil davada, Yargıç  Arthur Engoron, Trump ve Trump Organization adlı şirketin anlaşmalarda ve finansman sağlama evrakında varlıklarına aşırı değer biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacılar ve başkanlarını dolandırdığına karar verdi. Engoron  35 sayfalık kararında Trump ve şirketin ve yöneticilerinin, yıllık finansal durumları hakkında sürekli yalan söyleyerek uygun şartlarda kredi ve düşük sigorta primi elde ettiklerini belirtti.

GÖZLEMCİ TARAFINDA DENETLENECEK

Engoron söz konusu taktiklerin sınırı aşarak yasaları ihlal ettiğini belirterek, New York'ta iş yapmasının zorlaştırılması için Trump'ın bazı işletme ruhsatlarının feshedilmesi direktifini verdi ve şirketin operasyonlarının bağımsız bir gözlemci tarafından denetleneceğini aktardı.

ŞİRKETİN GELİRİNİ 3.6 MİLYAR FAZLA GÖSTERMİŞ

Yargıç Engoron kararıyla, Başsavcı James'in davasındaki suçlamalarda en önemlisini karara bağlamış oldu, ancak iddianamedeki diğer 6 suçlama 2 Ekim'de başlayacak jürisiz duruşmada karara bağlanacak. Duruşma aralık ayına kadar uzayabilir. Başsavcı James, Trump'ın en büyük çocuğu ve şirketinin servetini 3.6 milyar dolar fazla gösterdiğini öne sürdüğü iddianamede, yargıçtan Trump ve çocuklarının New York'ta bir daha şirket kurmasını ve 5 yıl süresince ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını, ayrıca 250 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!