banner2

Amerikan eğitimli komandolar 1500 dolar maaşla Rus ordusuna katılıyor

Pek çok milletten paralı asker toplayan Rusya, İran'da maden buldu. Taliban'ın yönetime gelmesiyle Tahran ve Meşhed'e kaçan Amerikan eğitimli Afgan komandolar şimdi Ukrayna işgalinde görev almak için Wagner'e katılıyor.

Dünya 01.11.2022, 16:49
Abone ol
Amerikan eğitimli komandolar 1500 dolar maaşla Rus ordusuna katılıyor

Ukrayna işgalinde 100 bini aşkın personeli savaş dışı kalan Rusya, bu açığını hem seferberlik ilanı hem de paralı asker alımlarıyla kapatmaya çalışıyor. Rus kışlaları son dönemde Türkistan coğrafyası başta olmak üzere pek çok bölgeden gelen elemanlarla Birleşmiş Milletler kampını andırmaya başladı. 

Tacik, Dağıstanlı, Kazak, Başkırt, Kırgız, Abhaz, Suriyeli ve Çeçenlere son dönemde Afganlılar da eklendi. Amerikan AP ajansına konuşan Afgan generaller, Taliban'ın yönetime gelmesiyle birlikte İran topraklarına iltica eden ABD eğitimli kaçak askerlerin Rus ordusuna katılmakta olduğunu bildirdi. 

Rusya'nın maaşla işe aldığı Afgan askerlerin çoğunluğunu eski 'özel kuvvet' personelleri oluşturuyor. ABD işgali döneminde Pentagon tarafından eğitilmiş özel kuvvet askerleri, Rusya'nın 1500 dolar tutarında sabit maaş ve aileleri için güvenli konaklama teklifine 'evet' dedi. İran topraklarında sınırdışı edilme korkusuyla yaşamakta olan Afganlar bundan böyle Ukrayna işgaline Rus saflarında katılacak. 

AP'ye bilgi veren Afgan generallerden Abdulrauf Argandival, "Aslında savaşmak istemiyorlar ama başka seçenekleri yok. İran'da sürekli mesajlaştığım eski komandolar sınırdışı edilme korkusu yaşıyor" dedi. 

Bu askerlerin Afganistan'a geri dönmeleri halinde Taliban güçlerince öldürülmekten kortuklarını belirten Argandival, işe alım sürecini Rus Wagner şirketinin yönettiğini bildirdi. 

ABD, işgal süresince Afganistan'daki işbirlikçilerinin hepsine yardım edemedi ve onları ortada bıraktı. Emekli CIA mensubu Michael Mulroy, "Bu kişileri söz verdiğimiz gibi dışarı çıkarmadık ve şimdi evlerine ancak gizli bir şekilde gelip gidiyorlar" dedi. Mulroy'a göre Pentagon'un eğittiği Afgan komandolar savaş alanında epeyce yetenekli. 

Sözkonusu bilgileri, ağabeyi Rus ordusuna katılmış bir Afgan da doğruladı. Abisinin uzun süredir İran'da kaçak yaşayan eski bir komando olduğunu dile getiren Murad isimli Afgan, "Kabil düştükten sonra 3 ay orada saklandı. Taliban tarafından yakalanmaktan korkan ağabeyim daha sonra İran'a gitmişti. Rusya'nın teklifini kabul etmekten başka seçeneği yoktu" dedi. 

Wagner kanalıyla Rusya'ya giden eski Afgan komandolar 2 aylık eğitimin ardından Ukrayna cephesine sevk ediliyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!