banner2

Amerikalı generalin zor anları: Türk muhabir, PKK/YPG helikopterini sorunca...

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Irak kuzeyinde düşen PKK/YPG helikopterine ilişkin sorular karşısında yalan seçmekte zorlandı.

Dünya 22.03.2023, 10:54 22.03.2023, 15:43
Abone ol

Suriye kuzeyinde PKK/YPG'li teröristlere bir süredir helikopter eğitimi veren Amerikan ordusu, örgütün Kandil-Irak-Suriye hattındaki hava transferlerini yönettiği ortaya çıkınca üç maymunu oynadı. 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Irak kuzeyindeki Duhok'ta düşen ve PKK/YPG'li teröristlerin öldüğü helikoptere ilişkin sorular karşısında yalan seçmekte zorlandı. 

Ne helikopterle ne de teröristlerin Süleymaniye'de Talabani güçleriyle ortak eğitime katılmalarıyla bir ilgileri olmadığını iddia eden Ryder, PKK/YPG'ye verilen silahların ABD'nin NATO müttefiki Türkiye'ye karşı kullanılıp kullanılmayacağı sorusunu da cevapsız bıraktı. 

Patrick Ryder

Anadolu Ajansı muhabiri, Pentagon Sözcüsü Ryder'a günlük basın toplantısında şu soruyu yöneltti: 

"Ortağınız (PKK/YPG) SDG, bir açıklama yaparak mensuplarını taşıyan iki helikopterin Kuzey Irak’ta düştüğünü açıkladı. Açıklamada bunların bir eğitim değişim görevinde olduğu ifade ediliyor. ABD ordusunun Kuzey Irak’taki bu sözde eğitim değişim görevindeki rolü neydi? ABD tarafından sağlanan fonlar burada kullanıldı mı?" 

Ryder buna şu cevabı verdi:

"ABD’nin SDG helikopter uçuşu ile hiçbir ilgisi ve buna herhangi bir şekilde katılımı yok. SDG biliyorsunuz kendi başına bir güç ve biz de DEAŞ ile mücadele operasyonlarında onlarla ortaklık ediyoruz. Ama yine ifade ediyorum bu helikopter olayında ABD’nin veya koalisyonun hiçbir dahli yok, öncesinde bu görevin icra edildiği hakkında da hiçbir bilgimiz yok."

TÜRKİYE'YE KARŞI MI KULLANILACAK?

Bunun üzerine AA muhabiri, "Bilgimiz yok, dahlimiz yok diyorsunuz ama bu gücü ABD eğitiyor ve ABD donatıyor. ABD’nin sağladığı kabiliyetlerin ve fonların gelecekte NATO ortağınız Türkiye’ye karşı kullanılmayacağından ne kadar eminsiniz?" sorusunu yöneltti.

SDG ismini kullanan PKK/YPG'nin ABD'den aldığı silah ve fonları Türkiye’ye kullanmayacağına ilişkin güvence veremeyen ABD’li general, örgütle DEAŞ’ın yenilmesi için ortaklık ettiklerini söyledi.

Ryder, "Dünyada kendi operasyonlarını gerçekleştiren çok sayıda güce eğitim veriyoruz. Bu olayda da tekrar ifade ediyorum herhangi bir şekilde dahlimiz ve katılımımız yok. Bunu daha başka nasıl ifade etmemi istediğinden emin değilim" dedi.

Matthew McFarlane, Ferhad Abdi Şahin, Bafel Talabani

RYDER: KELİMELERİ DİKKATLİ SEÇİYORUM

Örgütün Irak’a girip çıktığını hatırlatan muhabirin bu konuda kaygıları olup olmadığına ilişkin sorusuna ise Tuğgeneral Ryder, "SDG bu konuda kendi adına konuşsun" yanıtını verdi.

Başka bir gazetecinin, olayda dahli olup olmamasının dışında bölgeyi izleyen ABD’nin bu helikopterlerin uçuşlarından haberdar olup olmadığını sorması üzerine sözcü, "Her şeyi perspektife oturtalım, biz dünyada birçok faaliyeti izliyoruz. ABD ve koalisyon dışında başkalarının operasyonlarını izleyip izlemediğimize girmeyeceğim" dedi.

Ryder, "ABD’nin dahli olmadığını söylüyorum. Kelimelerimi orada dikkatli seçiyorum" ifadesini kullandı.

ORADA ASLINDA NE OLDU?

PKK/YPG'ye YAT birimi çatısı altında sözde özel kuvvetler eğitimi veren Amerikan ordusu bir yandan teröristleri obüs atışları konusunda eğitmek için akademi kurma hazırlığı yaparken bir yandan da teröristlerden pilot çıkarmak amacıyla 3 ay önce harekete geçti. 

Irak'ın Süleymaniye kentinde konuşlu KYB'nin başındaki isim Bafel Talabani, Suriye kuzeyindeki Haseke'de Amerikan üssünde ikamet eden PKK/YPG elebaşı Ferhad Abdi Şahin'le bir toplantı yaptı. Görüşmede DEAŞ'a karşı Uluslararası Koalisyon Gücü Komutanı Amerikalı General Matthew McFarlane de hazır bulundu. 

Orada alınan karar doğrultusunda ABD'nin Irak'ta Talabani güçlerine verdiği Fransız yapımı helikopterlerden birkaçı PKK/YPG'li teröristlerin kullanımına tahsis edildi. Bu doğrultuda pilotluk eğitimi alan teröristlerden biri de PKK/YPG elebaşı Ferhad Abdi Şahin'in kuzeni Abdo Ahmed Abdi (Şervan Kobani) idi. 

Abdo Ahmed (solda) ve Bafel Talabani (sağda) helikopterde selfi çekerken

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonlarından ötürü Irak kuzeyinde karadan geçişler oldukça riskli hale geldiği için PKK/YPG kendi pilotlarıyla uçurduğu helikopterleri Kandil'den Gara kampına terörist taşımak, Suriye-Irak-Kandil geçişlerini havadan icra etmekte kullanıyordu. Bu helikopterlerden biri (iddialara göre ikincisi de) Duhok yakınlarında 15 Mart'ta düştü. ABD ile PKK/YPG arasındaki hava işbirliğini 9 teröristin öldüğü olayla birlikte ortaya çıktı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!