banner2

Amerika, Türkiye-Yunanistan yakınlaşmasının yeni fırsatlar doğurabileceğini düşünüyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Yunanistan'ın başkenti Atina'ya iki günlük resmi ziyarette bulundu. ABD'nin, iki müttefik ülke Türkiye ve Yunanistan arasında yakınlaşmadan yana olduğunu belirten Blinken, bunun Ankara ve Atina için de yeni fırsatlar doğurabileceğini söyledi.

Dünya 22.02.2023, 01:06
Abone ol
Amerika, Türkiye-Yunanistan yakınlaşmasının yeni fırsatlar doğurabileceğini düşünüyor

Blinken, Yunanistan'da yayın yapan MEGA TV'ye verdiği röportajda, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Yunanistan'ın Türkiye'ye desteğe koşmasının Türklerin kalplerine dokunduğunu belirterek, "Oradaydım ve çok sayıda Türk meslektaşımla konuştum. İlk söyledikleri şeylerden biri Yunan vatandaşlardan yardım gelmesinin ne kadar anlamlı olduğuydu. Bence bu güzel bir atmosfer oluşturuyor" diye konuştu.

Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde yaşanan sakinliğin devam etmesini umduğunu ifade eden Blinken, "Belki de gelecek aylarda diyaloğun güçlenmesi ve uzun zamandır devam eden sorunların çözümü için bir fırsat olabilir" dedi.

"İKİ ÜLKE İÇİN DE OLUŞACAK FIRSATLAR İNANILMAZ OLACAKTIR"

Blinken, bunun ABD için önemli olduğunu belirterek, "Zira hem Yunanistan hem Türkiye yakın müttefiklerimiz, ortaklarımız ve dostlarımız. Tabii ki yakınlaşmalarını görmek isteriz. Bunu yaparlarsa, iki ülke için de oluşacak fırsatlar inanılmaz olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve Batı arasında fikir ayrılıklarının ve anlaşmazlıkların olduğuna işaret eden Blinken, mevcut iş birliği ve karşılıklı yardım ruhunun gelecekte sorunların çözümünde rol oynayabileceğini umduğunu kaydetti.

Blinken, Türkiye'nin F-16 modernleşme programının, bir NATO müttefiki olan Türkiye'nin NATO ile iş birliği ve ittifakın genel savunması açısından büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!