Yandex Metrica

Almanya'dan çarpıcı Türkiye analizi: Küresel silah ithalatçısı olma yolunda

Almanya'dan çarpıcı Türkiye analizi: Küresel silah ithalatçısı olma yolunda

Almanya'nın önde gelen düşünce kuruluşu Bilim ve Politika Vakfı'nın (SWP), Türkiye'nin savunma alanında attığı adımları yakın takibe aldı. 'Türkiye küresel bir silah ihracatçısı olma yolunda' başlığıyla okurlarının karşısına çıkan Alman düşünce kuruluşu çarpıcı bir analize imza attı.

Dünya

28.02.2024, 14:00

Türkiye'nin savunma sanayii alanındaki başarıları Avrupa'da büyük ses getirirken yerli ve milli olarak üretilen silahlar küresel pazarda dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Almanya'nın önde gelen düşünce kuruluşu Bilim ve Politika Vakfı'nın (SWP), Türkiye'nin savunma alanında attığı adımları yakın takibe aldı.

'Türkiye küresel bir silah ihracatçısı olma yolunda' başlığıyla okurlarının karşısına çıkan Alman düşünce kuruluşu çarpıcı bir analize imza attı. 

SWP bünyesindeki Uygulamalı Türkiye Araştırmaları Merkezi (CATS) uzmanlarından Jens Bastian tarafından kaleme alınan analizin en dikkat çeken bölümünü Türkiye’nin 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı satın alma talebine ilişkin değerlendirmeler oluşturuyor. Jens Bastian, Almanya hükümetinin önemli bir kararın eşiğinde olduğu görüşünü ifade etti.

Çocuk hastanesini vuran füzenin cinsini tespit ettiler: Örtbas etme çabası boşa çıktı Çocuk hastanesini vuran füzenin cinsini tespit ettiler: Örtbas etme çabası... Haberi Görüntüle

EUOFIGHTER OLMAZSA JF-17 THUNDER

Söz konusu analizde ayrıca Türkiye’nin savunma ihracatı politikalarında NATO dışında ittifaklar oluşturmak istediği belirtildi. Türkiye'nin Eurofighter tedarik edemediği takdirde Çin-Pakistan ortak yapımı JF-17 Thunder savaş uçaklarını satın almayı değerlendirdiği ifade edildi.

4 bin yıllık tapınak cinayeti: Hamile kadının kafasını taşla parçaladılar 4 bin yıllık tapınak cinayeti: Hamile kadının kafasını taşla parçaladılar Haberi Görüntüle

''TÜRKİYE, ULUSLARARASI ARENADA KALICI AKTÖR OLACAK''

Türkiye'nin uluslararası arenada kalıcı bir aktör olacağına ve dış politikada ağırlığının artacağına vurgu yapan Jens Bastian, analizinde ''Eurofighter Typhoon'ların Türkiye'ye satışı ticari bir silah ihracatı anlaşmasından çok daha fazlası olacaktır. Bu, Türkiye'nin Batı'nın askeri-endüstriyel sistemlerine entegre olmasının devamı anlamına gelir, böylelikle dolaylı da olsa, Türkiye’nin uzaklaşıp kendi stratejik özerkliğine yönelmesi de teşvik edilmemiş olur.'' ifadelerini kullandı.

Söz konusu analizde Türkiye’nin geçen yıl 5 milyar 500 milyon dolar ile yeni bir zirveye ulaşan silah ihracatındaki artışın "yeni pazarların fethedilmesinin bir sonucu olduğuna" dikkat çekildi. Söz konusu yazıda, 2023 yılında 185'ten fazla ülkenin Türkiye'den askeri ekipman satın aldığına dikkat çekildi.

Bozkurt selamı Siyonistleri rahatsız etti! İsrail medyasında gündem Merih Demiral Bozkurt selamı Siyonistleri rahatsız etti! İsrail medyasında gündem Merih Demiral Haberi Görüntüle

''SON 10 YILDA HIZLA GELİŞTİ''

Yazıda şu ifadelere yer verildi;

''Türk savunma sanayisi son on yılda hızla gelişti ve ürünleri askeri açıdan kullanılabilirliğini defalarca kanıtladı. Türk Baykar firmasının Bayraktar TB2 drone'ları birçok ülkeye ihraç ediliyor. Rusya işgalinden sonra Ukrayna silahlı kuvvetleri, Dağlık Karabağ'da Ermenistan ile yaşanan çatışmada Azerbaycan silahlı kuvvetleri, Suriye, Kuzey Irak ve Libya'da da kullanılıyor''

 

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading