banner2

Almanya’da son yılların en büyük grevi: Hayat durma noktasına geldi!

Almanya, son yılların en büyük greviyle karşı karşıya. Çalışanlar en az 500 euro artış talebinde bulunarak isteklerinin karşılanması için grev yapma kararı aldı. Ulaşımın aksamasıyla Almanya'da hayat durma noktasına geldi.

Dünya 28.03.2023, 00:07 28.03.2023, 00:21
Abone ol
Almanya’da son yılların en büyük grevi: Hayat durma noktasına geldi!

Almanya'da işçiler ve işverenler arasında yüksek ücret konusunda anlaşmaya varılmadı. Bunun üzerine başlatılan ulaşım grevi nedeniyle uçak, tren ve otobüs seferleri durma noktasına geldi. 

DAHA İYİ ÜCRET İÇİN GREVE GİDİLDİ 

Almanya'nın en büyük sendikalarından Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) ile Demiryolu Çalışanları Sendikası'nın (EVG) çağrısının ardından işverenleri yüksek enflasyona karşı daha iyi ücrete zorlamak için ulaştırma sektöründe çalışanlar, dün gece yarısından itibaren 24 saatlik grev yapma kararı aldı. 

UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ 

Sendikaların üyelerinin iş bırakma eylemi nedeniyle Almanya'nın en büyük havalimanlarında birçok uçuş iptal edildi. Ülkenin en büyük havalimanlarından Münih ve Frankfurt'ta uçuşlar askıya alınırken, Alman demir yolları Deutsche Bahn tarafından uzun mesafeli demir yolu seferleri  de aksadı. 

YÜK TAŞIMACILIĞI GREVDEN ETKİLENDİ 

Avrupa'nın en büyük ekonomisinde, milyonlarca taşıt ve yolcunun yanı sıra yük taşımacılığının büyük kısmı da grevden etkilendi. 7 eyalette sabah saatlerinde yaşanan büyük trafik sıkışıklıkları Alman polisi tarafından rapor edildi.

İŞÇİLER İÇİN HAYATTA KALMA MESELESİ 

Ver.di Sendikası Başkanı Frank Werneke, işçi grevlerinin yüksek enflasyonun ortasında milyonlarca işçi için hayatta kalma meselesi olduğunu ifade etti. Werneke, işverenlerin uyarı grevlerinin müzakereler üzerinde yük oluşturduğu yönündeki iddialara ilişkin, şöyle dedi:

Orta gelir grubundakiler de dahil olmak üzere kamu sektörü çalışanları, elektrik, gaz ve gıdaya yapılan muazzam zamları özel bir yük olarak görüyor.

MÜZAKERELER YAPILIYOR 

Rusya-Ukrayna Savaşı öncesi enerji konusunda büyük ölçüde Rusya'ya bağımlı olan Almanya, yeni enerji kaynakları arayışına girdiği için yüksek enflasyondan olumsuz etkilenirken, ülkede enflasyon, son aylarda Euro Bölgesi ortalamasını aştı. Bu arada, Ver.di, toplu taşıma ve havaalanları da dahil olmak üzere kamu sektöründe yaklaşık 2,5 milyon çalışan adına müzakere yürütürken, EVG, Deutsche Bahn ve belediye ulaşım şirketlerinde yaklaşık 230 bin çalışan için pazarlık yapıyor.

EN AZ 500 EURO ZAM İSTİYORLAR 

Ver.di, Almanya'da alışılmışın dışındaki yüksek enflasyonun etkilerine karşı çalışanlara yüzde 10,5 veya en az 500 euro ücret artışı istiyor.EVG ise çalışanların ücretlerine yüzde 12 zam veya ayda en az 650 euro daha fazla talep ediyor. Almanya'da ocakta yüzde 8,7 olan yıllık enflasyon, şubatta beklentiler dahilinde değişim göstermemişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!