Almanya eski başbakanı Merkel siyasete geri mi dönüyor! BM'den kritik iş teklifi

16 yıl başbakanlık görevinin ardından siyasete veda eden Angela Merkel'e Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres'den küresel kamu mallarıyla ilgili üst düzey bir kurula başkanlık etmesi teklifi geldi.

Dünya 19.01.2022, 13:11 19.01.2022, 13:56
Abone ol
Almanya eski başbakanı Merkel siyasete geri mi dönüyor! BM'den kritik iş teklifi

Almanya'da Aralık 2021'de yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte siyasete veda eden Angela Merkel'e Birleşmiş Milletler'de (BM) görev almasının teklif edildiği belirtildi.

BM GENEL SEKRETERİ'NDEN MERKEL'E İŞ TEKLİFİ

Alman Haber Ajansı (dpa), BM kaynaklarına dayanarak, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Merkel'e küresel kamu mallarıyla ilgili üst düzey bir danışma organına başkanlık etmesi teklifi götürdüğünü duyurdu.
Haberde danışma kurulunun çalışmalarının kapsamını aktarılmadı, ancak bu tür uluslararası kurulların ozon tabakası, havacılık güvenliği ve dünya ticareti gibi küresel konularla ilgilendiği kaydedildi.

MERKEL'İN GÖREVİ KABUL ETMESİ DÜŞÜK İHTİMAL

Dpa, Guterres'in kişisel mektupla teklifi ilettiği Merkel'in henüz resmi yanıt göndermediğini, ama görevi kabul etmesi ihtimalinin düşük olduğunu yazdı. BM de Merkel de haberle ilgili yorum yapmadı.

AB'NİN DE FACTO LİDERİ KONUMUNDA

2005-2021 arası Almanya'yı 16 yıl boyunca yöneten ve Almanya'nın ikinci en uzun süre görevde kalan başbakanı olan Merkel, bu süre boyunca AB'nin de facto lideri konumundaydı. Diplomatik ve uzlaşmacı kişiliğiyle tanınan Merkel'in adı BM Genel Sekreteri seçimi kampanyasına da karışmıştı. BM ile ilgili haberler yapan PassBlue sitesine Şubat 2021'de konuşan Merkel’in sözcüsü, kadın liderin Guterres'in yerine BM Genel Sekreteri olmakla ilgilenmediğini söylemişti. Angela Merkel'in şu anda emeklilik maaşının da 15 bin euro olduğu biliniyor.

EN ÜST DÜZEY BM POZİSYONLARI KIDEMLİ POLİTİKACILARA AYRILMIŞ DURUMDA

En üst düzey BM pozisyonları genellikle eski devlet başkanları ve kıdemli politikacılara ayrılmış durumda. Nasıl Guterres eski Portekiz başbakanıysa BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet Şili'de iki kez cumhurbaşkanlığı yapmış bir isim.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!