Almanya doğalgaz krizi için B planını açıkladı! Yeşil enerji programı rafa kaldırılıyor

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Avrupa'da yaşanan doğalgaz kıtlığı hakkında açıklamada bulundu. Habeck, hükümetin kömürle ve petrolle çalışan tesisleri geri getirmesine izin veren bir acil durum kararnamesi yayınlayacağını belirtti.

Dünya 25.05.2022, 11:26 25.05.2022, 11:59
Abone ol
Almanya doğalgaz krizi için B planını açıkladı! Yeşil enerji programı rafa kaldırılıyor

Bloomberg'in haberine göre Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, salı günü  açıklanması beklenen petrol ve kömür planı ile doğalgaz kıtlığı sonucunda ortaya çıkacak riskleri minimize etmeyi planlıyor. 

KÖMÜRLE ELEKTRİK ÜRETİMİ GERİ GELİYOR 

Hazırlanan yasa taslağında, "Kömür yakıtlı ek elektrik üretimi talebi, yalnızca bir gaz sıkıntısı olduğunda veya bir gaz sıkıntısı tehdidi olduğunda ve elektrik üretiminde gaz tüketiminin azaltılması gerektiğinde ortaya çıkıyor" ifadelerinin yer aldığı görüldü. 

Almanya, şu anda ulusal rezervin parçası olan ve birçoğunun kömürden çıkış programının bir parçası olarak 2030 yılına kadar kapatılması beklenen yaklaşık 6 gigawattlık tesise sahip. 

KÖMÜR VE PETROLLE ÇALIŞAN TESİSLER GERİ GELECEK 

Hazırlanan acil durum planına göre Almanya, kömür ve petrolle çalışan tesisleri geri getirecek. Plana göre, Berlin'in altı aya kadar parlamentonun onayu olmadan kömür tesislerini faaliyete geçirmesine izin verilecek. 

KÖMÜRE HALA İHTİYAÇ VAR 

Mayıs başlarında, Alman otomotiv firması Volkswagen, AB'nin Rus doğalgazına olan bağımlılığını sona erdirme planları dışında, sanayide kömüre hala ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!