banner2

Almanya'dan Türkiye'ye Ukrayna övgüsü: Türkiye'nin yeni konumu desteklenmeli

Almanya Federal Meclis Üyesi Armin Laschet, Ukrayna-Rusya savaşının kalıcı olarak sona ermesi için Türkiye'nin gösterdiği çaba ve yapıcı role övgü dolu ifadeler kullandı. Türkiye'nin yeni konumunu Almanya'nın desteklemesi gerektiğini belirten Laschet, "Stratejik konumu itibariyle Türkiye'nin dış politikasını daha da genişletmesi ve yeniden kurgulaması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Dünya 22.04.2022, 01:27 22.04.2022, 02:09
Abone ol
Almanya'dan Türkiye'ye Ukrayna övgüsü: Türkiye'nin yeni konumu desteklenmeli

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın başarılı stratejisi sayesinde çatışmaların arttığı küresel güç düzeninde konumunu güçlendiriyor. Hem savunma sanayi hem de diplomatik atılımlar ile büyük devletler arasında söz sahibi olmayı başaran Türkiye, Ukrayna'nın Rusya tarafından işgali sonrası gösterdiği performansla dünya devletleri tarafından takdirle karşılanmaya devam ediyor.

Almanya Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) eski Genel Başkanı ve son seçimlerde Başbakan adayı olan Laschet, Alman İş İnsanları Derneği'nin (TDU NRW) Köln kentindeki bir otelde düzenlediği konferansta konuştu.

TÜRKİYE YENİ DÜNYA DÜZENİNDE YÜKSELDİ | ALMANYA BUNU KABUL ETMELİ

Laschet, "Türkiye coğrafi ve jeopolitik olarak çok önemli bir ülke. Özellikle Arap bölgesindeki ülkelerin yatırım ve ekonomilerinin yönlendirmesinde rol oynayacak önemli bir ülke konumunda. Stratejik konumu itibariyle Türkiye'nin dış politikasını daha da genişletmesi ve yeniden kurgulaması gerektiğini düşünüyorum. Böylece ticari ve siyasi yeni fırsatlar doğacağına inanıyorum. Türkiye'nin yeni konumunun Almanya tarafından görülmesi ve desteklenmesi gerekir." diye konuştu.

Türkiye'nin doğru politikalar uygulaması halinde uluslararası alanda yatırım çekebilecek önemli ülkelerden olduğunu ifade eden Laschet, Türkiye ile Almanya arasındaki ticaret büyüklüğüne dikkat çekerek bu iki ülkenin birbirleri için çok önemli olduklarına işaret etti.

Ukrayna-Rusya savaşında Türkiye'nin oynadığı yapıcı rolü öven ve Antalya'da düzenlenen diplomasi forumunda kendisinin de yer aldığını anımsatan Laschet, "Rusya ve Ukrayna tarafları savaş sırasında Türkiye'de bir araya gelerek bir görüşme yapma fırsatı buldular. Bu da Türkiye'nin farklı alanlarda birçok ticari ve siyasi konulara ev sahipliği yapabileceğini göstermektedir." değerlendirmesinde bulundu.

SOLİNGEN'DE ALMAN IRKÇILARIN TÜRKLERİ YAKMASI

Solingen kentinde ırkçılar tarafından yapılan saldırının 25. yılında, Genç ailesinin 5 aile ferdini kaybettiğini hatırlatan Laschet, kendisinin Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Başbakanlığını üstlendiği dönemde Mevlüde Genç'in yaşadığı acıya rağmen yaptığı barış çağrısından dolayı, Başbakanlık olarak her yıl hak eden bir kuruma "Mevlüde Genç madalyası" vermeye başladıklarını hatırlattı.

Türk kökenli sadece bir kişinin CDU'yu temsilen federal mecliste bulunduğunu belirten Laschet, bu konuda partisi adına öz eleştiride bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!