banner2

Almanya'dan dikkat çeken Ukrayna hamlesi! Uluslararası basın 'acil kodu' ile duyurdu

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş artarak devam ederken Almanya'dan dikkat çeken bir hamle geldi. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Kiev'e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Dünya 25.10.2022, 09:14 25.10.2022, 10:28
Abone ol
Almanya'dan dikkat çeken Ukrayna hamlesi! Uluslararası basın 'acil kodu' ile duyurdu

Rusya-Ulrayna savaşu 9 ayı aşkın süredir devam ediyor. Savaş Ukrayna'da bieçok can almaya devam ederken Almanya'dan dikkat çeken bir hamle geldi.

ALMANYA'DAN UKRAYNA'YA ZİYARET

Almanya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Cerstin Gammelin, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Kiev’e resmi ziyarette bulunduğunu duyurdu. Steinmeier daha önce 2 defa ziyaret talebinde bulunmuş ancak biri güvenlik biri de kısa süre önce haber verilmesi sebebiyle reddedilmişti. Avrupa basınında bu iki ziyaret girişiminin Kiev tarafından kabul edilmemesi, Steinmeier'in Rusya ile bağlarına yönelik eleştirilerden kaynaklı olduğu yazılmıştı.

Sözcü Gammelin ziyaret hakkında yaptığı açıklamada, “Federal Cumhurbaşkanı Steinmeier Ukrayna'ya çifte mesajla geldi; Almanya'ya güvenebilirsiniz. Ukrayna'yı askeri, siyasi, mali ve insani olarak desteklemeye devam edeceğiz. Aynı zamanda mesajım evdeki Almanlara da gidiyor. Bu savaşın buradaki insanlar için ne anlama geldiğini asla unutmayalım. Bizim için Almanya'da savaşın beraberinde getirdiği tüm zorluklara rağmen, bir an için Ukraynalıların gözünden bakalım” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta Steinmeier, güvenlik nedeniyle Ukrayna'ya planladığı resmi ziyareti erteledi. Alman Cumhurbaşkanı ayrıca Nisan ayı ortasında Litvanya, Polonya, Letonya ve Estonya Cumhurbaşkanlarıyla Kiev'i ziyaret etmeyi planlamıştı, ancak kendisine kısa sürede gelmemesi söylendi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!