banner2

Almanya'da tarihi gün! İşte seçimin ilk sonuçları

Almanya'da gerçekleşen tarihi seçimin ilk anket sonuçlarına göre, Hristiyan Birlik partileri ve Sosyal Demokrat Parti'nin yüzde 25'er oy aldığı öğrenildi.

Dünya 26.09.2021, 20:24 26.09.2021, 23:29
Abone ol
Almanya'da tarihi gün! İşte seçimin ilk sonuçları

Almanya'da bugün sandığa giden seçmenler, 16 yıllık Başbakanlık görev süresi sona erip, siyasete de veda eden Angela Merkel'den görevi devralacak ismi seçmek için oy kullandı.

Ülkedeki ilk sandık çıkış anketlerine göre, Hristiyan Birlik partileri ve Sosyal Demokrat Parti'nin yüzde 25'er oy aldığı belirtildi.

Diğer taraftan, Hristiyan Birlik Partierinin şansölye adayı Armin Laschet, az önce yaptığı açıklamada: "Hristiyan Birlik partilerinin öncülüğünde bir koalisyon kurmak için elimizden geleni yapacağız." ifadeleriyle, şansölye olma istediğini bir kez daha vurgulamış oldu.

Almanya'da Sosyal Demokrat Partinin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz ise "Halkımız, başbakan olarak Olaf Scholz'u görmek istiyor." şeklinde bir açıklama yaptı.

SAYIMLAR SÜRERKEN RESMİ OLMAYAN SONUÇLARA GÖRE SCHOLZ AÇIKLAMA YAPTI

Almanya'da bugün gerçekleşen ve "süper seçim" olarak tanımlanan federal meclis seçimlerinde sandıkların kapanmasıyla başlayan oy sayımı devam ediyor. 

Elde edilen ilk sonuçlara göre, Sosyal Demokrat Parti ve (SPD) en güçlü rakibi CDU/CSU arasındaki fark SPD'nin rakibini geride bırakmasıyla açılıyor.

Almanya federal meclis seçimlerinin, Deutsche Welle'nin aktardığı ve resmi olmayan ilk sonuçlarına göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) başa baş gittiği rakibi Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile arasındaki farkı artırdı. Elde edilen son verilere göre, Olaf Scholz'un şansölye adayı olduğu SPD'nin oy oranı yüzde 25,7'ye çıkarken, Armin Laschet'in genel başkanlığını yaptığı Birlik partilerinin oy oranı ise yüzde 24,5. Hemen gerilerinden gelen Yeşiller'in oy oranı ise 14,3. Yeşiller'i yüzde 11,5 oy oranı ile Hür Demokrat Parti (FDP), yüzde 10,5 oy oranı ile sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) ve yüzde 5 ile Sol Parti izliyor. 

Söz konusu tahminlere göre, SPD’nin meclisteki sandalye sayısı 204, Hritisyan Birlik grubunun sandalye sayısı ise 114 olacak. Hür Demokrat Parti (FDP) 91 milletvekili çıkarırken, sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) 83, baraja takılıp takılmayacağı henüz kesinleşmeyen Sol Parti ise 40 milletvekili elde etti.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, bugünkü seçimi galibiyetle tamamlamış görünen Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz, ZDF kanalında açıklama yaparak, “Almanya’da iyi bir pragmatik hükümetin kurulması için görevin kendisine verildiğini” dile getirdi. Koalisyon görüşmelerini Noel'e kadar tamamlamak istediklerini söyleyen Scholz, "Bu ancak birbirimizle yapıcı şekilde konuşmakla olur" dedi. SPD’nin ardından yüzde birlik oy farkı ile ikinci sırada yer alan Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) genel başkanı ve başbakan adayı Armin Laschet ise “Almanya’yı ileri götürecek bir koalisyon” kurmak istediğini ifade etti. Sonuçların netleşmesinin ardından en çok oy alan partinin adayı hükümet kurmak için görevlendirilecek.

Ayrıntılar geliyor...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!