banner2

Almanya'da sivil huzursuzluk giderek artıyor! Yakında sokak olayları başlayabilir

Dünyayı derin bir buhrana sürükleyen enerji krizi etkisini artırarak sürdürmeye devam ediyor. Yaşanan fiyat artışları ile ülke ekonomileri derin darbe alırken en yüksek risk grubunda olan Almanya'da sokak eylemleri çoktan başladı.

Dünya 05.09.2022, 17:05 05.09.2022, 17:55
Abone ol
Almanya'da sivil huzursuzluk giderek artıyor! Yakında sokak olayları başlayabilir

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, dünyayı krize sürükleyen enerji ve gıda krizinden en az hasarla kurtulmaya çalışırken, enflasyon verilerinin de paralel olarak rekor üstüne rekor kırması halkı huzursuzluğa sürüklüyor. 

Hazırlanan Sivil Huzursuzlık Endeksi raporuna göre takip edilen 198 ülkeden 101'inde gerileyen ekonomik verilerden dolayı huzursuzluk katlanarak artıyor. Söz konusu rapora göre huzursuzluğun artma oranı 2016 yılından bu yana rekor kırdı. 

Ukrayna'daki savaş nedeniyle uzun bir enerji kesintisi kışına hazırlanan Avrupa'nın yanı sıra temel gıda maddelerindeki fiyat artışlarının küresel bir gıda krizi endişesini tetiklediği gelişmekte olan dünyada huzursuzluk potansiyelini artırıyor. Araştırmacılar, tehdidin önümüzdeki aylarda büyüyeceğini söylüyor. 

SİVİL HUZURSUZLUK GİDEREK ARTIYOR 

Özellikle gelişmiş ülkelerde yaşanan sivil huzursuzluk, ulusların sosyal dokusunu parçalama potansiyeli olan gösteriler ve işçi grevleri şeklini alabilir. 

Verisk Maplecroft'un baş analisti Jimena Blanco verdiği bir röportajda, "Bunlar günlük yaşamı bozmak açısından önemli olaylar" diye konuştu. 

ENERJİ KRİZİ İSYANLARA SEBEP OLABİLİR 

Gelişmekte olan ülkelerde, en kötü durum senaryoları ise "isyan, yağma, hatta hükümeti devirme girişimleri" olabilir sözlerini de konuşmasına ekledi. 

Raporda, sivil kargaşaya gelince, Verisk araştırmacıları 2020'de söz konusu riskte bir artış tahmin ederken, araştırmanın gösterdiği sıçrama, başlangıçta tahmin edilenden "çok daha kötü" oldu.

ALMANYA RİSK GRUBUNDA BAŞI ÇEKİYOR 

Enerji krizinin daha yoğun yaşandığı ve fiyatların da arttığı Almanya gibi ülkeler tehlike listesinde başı çekerken, enflasyonun son 30 yılın rekor kırdığı İsviçre'de de aynı şekilde risk puanının yükseldiği belirtildi.

'BU KIŞ NASIL HAYATTA KALACAĞIZ?'

Ayrıca, Almanya kış için yükselen fiyatlardan endişe duyarken, Köln şehrinde binlerce kişinin katıldığı bir miting düzenlendi. Mitinge katılanlar, Ukrayna'ya verilen desteğin geri çekilmesini ve Kuzey Akım 2'nin tekrar faaliyete geçmesini istedi.

Mitingin organizatörlerinden Elena Kolbasnikova "Almanya kaos içinde. Bu kış nasıl hayatta kalacağız?” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!