banner2

Almanya'da enerji krizine karşı yeni önlem! Isıtıcılar yok satıyor

Dünyanın en büyük 4. ekonomisine sahip olan Almanya'da kış aylarında olası enerji krizine karşı elektrikli ısıtıcılar yok satmaya başladı.

Dünya 03.08.2022, 11:55 03.08.2022, 12:33
Abone ol
Almanya'da enerji krizine karşı yeni önlem! Isıtıcılar yok satıyor

Rusya'nın vanaları kısmasının ardından Avrupa'da panik havası var. Almanya, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı ve enerji politikalarındaki tehditleri karşısında bir dizi önlem almaya başladı.

Enerji tüketimini yüzde 15 azaltmayı hedefleyen Almanya'nın başkenti Berlin'de enerji tasarrufu için 200 yapı gece ışıklandırılmayacak. Ayrıca Almanya Cumhurbaşkanı, Berlin'deki resmi ikametgahı olan Bellevue sarayı’nın ışıklarının tasarruf amacıyla akşamları kapatılması talimatını verdi. Münih şehrinde ise devlet dairelerinde sıcak su kesilecek ve yapılarda ışıklandırma kapatılacak. Diğer şehirlerde benzer kısıtlamalara gidecek.

ISITICILAR YOK SATIYOR

Almanya'da kış aylarında olası bir enerji krizinin yaşanabileceği endişesiyle vatandaşlar şimdiden evlerine elektrikli ısıtıcılar almaya başladı. Almanya'da kış aylarında olası enerji krizine karşı elektrikli ısıtıcılar yok satmaya başladı. Piyasa araştırma firması GFK'ye göre, Almanya'da 2022'nin ilk altı ayında 600 bin elektrikli ısıtıcı satıldı. Satışların, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 arttığına dikkat çekildi.

''KAMU SEKTÖRLERİ İÇİN GEÇERLİ''

Berlin Eyaleti Çevre Tüketici ve İklimi Koruma Bakanı Bettina Jarasch, yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı ve enerji politikalarındaki tehditleri karşısında enerjinin dikkatli kullanılmasının önemine işaret ederek, "Bu özellikle de kamu sektörü için geçerli. Bu nedenle Berlin'de sorumlu olduğumuz binaları artık ışıklandırmayacağız." ifadesini kullandı.

3-4 HAFTA SÜREYLE IŞIKLANDIRILMAYACAK

Jarasch, böylelikle enerji tasarrufuna katkı sağlayacaklarını söyledi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Zafer Anıtı, Devlet Operası, Berlin Katedrali, Berlin Belediye Binası, Yahudi Müzesi, Charlottenburg Sarayı, St. Nikolai ve St. Marien kiliseleri, birçok heykel ve köprü gibi 200'e yakın yapının, kademeli şekilde 3-4 hafta süreyle ışıklandırılmayacağı kaydedildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!