banner2

Almanya'da 14 yaşındaki Türk öğrenciye ayrımcılık: Başörtüsü engeli!

İslam düşmanlığı vakalarına Almanya'da bir yenisi daha eklendi. 14 yaşındaki Türk öğrencinin hastanede çalışmak için yaptığı staj başvurusu başörtüsü takması gerekçe gösterilerek reddedildi. 

Dünya 27.10.2022, 20:24 27.10.2022, 20:38
Abone ol
Almanya'da 14 yaşındaki Türk öğrenciye ayrımcılık: Başörtüsü engeli!

Avrupa'daki İslam karşıtlığı ve ırkçılığın en önemli merkezlerinden Almanya'da bir hastane, 14 yaşındaki Türk öğrencinin başörtüsünü ileri sürerek staj başvurusunu reddetti.
TRT Almanya Temsilciliği'ne konuşan öğrenci, "gözlerimde yaşlarla evime döndüm." dedi.

4 yaşındaki Türk öğrenci, yaklaşık bir ay önce Herne şehrinde bir okulda düzenlenen staj fuarında hastane yetkilileriyle iletişim kurdu. 

İLK SORULARI BAŞÖRTÜSÜ OLMUŞ

Öğrenciye, hastane ile yaptığı bir telefon konuşmasında iş görüşmesi için bir randevu verildi.

"Bana sorulan ilk soru, stajı 'gerçekten' başörtüsü ile yapıp yapmayacağım oldu" diyen öğrenci, bu soruya "evet" cevabını verdiğini ve bunun üzerine başvurusunun reddedildiğini ifade etti. 14 yaşındaki Türk öğrenci, "o an ne diyeceğimi ve bu ırkçı konuşmadan sonra ne yapacağımı bilemedim" diyerek yaşadığı üzüntü ve şoku dile getirdi.

"HRİSTİYANIZ, KABUL ETMİYORUZ!"

TRT Almanya Temsilciliği'nin iletişime geçtiği Herne/Castrop-Rauxel Protestan Hastane Birliği verilen kararın arkasında durdu. Açıklama yapan yetkili, hastane birliğinin "Hristiyan" bir yapı olarak tanımlandığını ve bu nedenle çalışanlarda başörtüsünü kabul etmediklerini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!