banner2

Alman ekonomisi resesyona girmeye hazırlanıyor! Enflasyon çift hanelere çıkacak

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), enerji krizi sebebiyle Alman ekonomisinin resesyona girdiğine ilişkin işaretlerin giderek arttığını ve enflasyonun gelecek aylarda çift hanelere ulaşabileceğini açıkladı.

Dünya 19.09.2022, 15:37 19.09.2022, 16:01
Abone ol
Alman ekonomisi resesyona girmeye hazırlanıyor! Enflasyon çift hanelere çıkacak

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ekonomiye yönelik eylül ayı raporunu yayımladı. 

Söz konusu raporda, Alman ekonomisinin resesyona girdiğine dair artan işaretler olduğu belirtilerek, ekonomik faaliyetlerin sonbahar ve kış aylarında belirgin şekilde daralacağına işaret edildi.

BEKLENTİ GİDEREK DAHA DA 'KARAMSARLAŞIYOR' 

Alman ekonomisine ilişkin beklentilerin giderek daha da "karamsar" hale geldiği aktarılan raporda, reel GSYH'nin temmuz-eylül döneminde bir miktar düşmesi ve düşüşün gelecek aylarda önemli ölçüde artmasının muhtemel olduğu vurgulandı. Raporda, Rusya-Ukrayna savaşının bir sonucu olarak ortaya çıkan enerji krizi bunun ana nedeni olarak gösterildi.

EKONOMİ GÖRÜNÜMÜ SON DERECE BELİRSİZ 

Ekonomiye ilişkin görünümün son derece belirsiz olduğuna dikkati çekilen raporda, "Yüksek enflasyon, enerji arzı ve maliyetlerine ilişkin belirsizlik, sadece gaz ve elektrik yoğun sektör ve ihracat işlerini, yatırımlarını değil, buna bağlı özel tüketimi ve hizmet sağlayıcıları da etkilemektedir." denildi.

GAZ KARNESİ UYGULAMASI BEKLENİYOR 

Doğal gazda arz durumunun gelecek aylarda son derece gergin kalmasının beklendiği aktarılan raporda, diğer ülkelerden gaz teslimatı ve gaz depolarının dolu olmasına karşın kışın doğrudan gaz karnesi uygulamasından kaçınmak için hanehalkı tüketiminin önemli ölçüde azaltılması gerektiği vurgulandı.

ENFLASYON BİRKAÇ AY SONRA ÇİFT HANELERE ULAŞABİLİR 

Raporda, enflasyona karşı 9 avroluk toplu taşıma bileti ve akaryakıtta indirim gibi bazı hükümet destek önlemlerinin ağustos sonunda bitmesinin ardından enflasyonun gelecek birkaç ay içinde çift hanelere ulaşabileceğine işaret edildi.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!