banner2

Aliyev ve Paşinyan beşli zirvede bir araya geldi! Bir sonraki zirve tarihi belli oldu!

Moldova'nın Bulboaca kasabasında düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) Zirvesi'nde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan beşli zirvede bir araya geldi.

Dünya 01.06.2023, 19:32 01.06.2023, 23:16
Abone ol
Aliyev ve Paşinyan beşli zirvede bir araya geldi! Bir sonraki zirve tarihi belli oldu!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) Zirvesi sırasında bir araya geldi. Toplantıda Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz da yer aldı. 

AST Zirvesi'nin düzenlendiği Moldova'nın Bulboaca kasabasındaki tarihi Mimi Kalesi'nde gerçekleştirilen 5'li toplantıya ilişkin açıklamayı, AB Konseyi Başkanı Michel yaptı.

Daha önce Brüksel'deki görüşmelerde ele alınan barış anlaşması, ulaştırma, güvenlik ve sınır belirleme çalışmaları gibi tüm başlıkları değerlendirdiklerini aktaran Michel, Azerbaycan ile Ermenistan liderlerini bir araya getirecek bir sonraki toplantının 21 Temmuz'da Brüksel'de yapılacağını bildirdi.

YENİ ZİRVENİN TARİHİ BELLİ OLDU

AB Konseyi Başkanı Michel, Aliyev-Paşinyan görüşmesine ilişkin "İlişkilerin normalleşmesi için tüm olumlu çabaları destekliyoruz." açıklamasında bulundu.

Aliyev, Paşinyan, Macron ve Scholz ile AST'nin sonbaharda İspanya'da düzenlenecek bir sonraki toplantısı sırasında yine görüşme kararı aldıklarını belirten Michel, "Biz AB olarak ilişkilerin normalleşmesi yolunda yardım edebilmek ve ilerleme sağlamak adına elimizden gelen her şeyi yapacağız." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!