Aliyev, Putin ve Paşinyan'dan ortak bildiri

Soçi'de gerçekleştirilen 3 saatlik toplantının ardından Rusya Devlet Başkanı Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan ortak açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan arasında sınırın yeniden belirlenmesi için ikili bir komisyon oluşturulacağı bildirildi.

Dünya 26.11.2021, 23:37 27.11.2021, 00:33
Abone ol
Aliyev, Putin ve Paşinyan'dan ortak bildiri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan  Rusya’nın Soçi kentinde üçlü toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından kameraların karşısına geçen üç lider önemli açıklamalar yaptı.

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan tarafından yayınlanan ortak bildiride, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sınırların yeniden belirlenmesi için komisyon kurulacağı bildirildi.

3 LİDERİN KATILDIĞI ZİRVE 3 SAAT SÜRDÜ

Rusya’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında Dağlık Karabağ’daki gelişmelerin görüşüldüğü üçlü zirve yaklaşık 3 saat sürdü. Zirveden sonra Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan ortak bildiri yayınladı. Putin, Aliyev ve Paşinyan kameralar karşısına geçerek ortak bildiriyi okudu.

“SINIR İÇİN KOMİSYON KURULACAK”

Ortak bildiride, liderlerin Azerbaycan ve Ermenistan arasında sınırların yeniden belirlenmesi konusunda ikili bir komisyon oluşturulması kararı alındığı aktarılırken, Rusya’nın Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normale dönmesi için gerekli olan tüm yardımları sağlayacağı belirtildi.

Dağlık Karabağ'ın ekonomik potansiyelinin gün yüzüne çıkarılması için mümkün olan en kısa sürede projeler başlatılacağı ifade edilen bildiride, Azerbaycan ve Ermenistan sınırlarında istikrar ve güvenliğin sağlanması konusunda adımlar atılacağı açıklandı.

“PUTİN VE PAŞİNYAN İLE KAPSAMLI VE SAMİMİ BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK”

Üçlü görüşmede alınan yeni kararların Güney Kafkasya'da güvenliğe katkı sağlayacağının altını çizen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Soçi'deki üçlü toplantıda alınan kararlar, Güney Kafkasya'da daha güvenli ve daha öngörülebilir bir durumun oluşmasına katkıda bulunacaktır. Putin ve Paşinyan ile kapsamlı ve samimi bir görüşme gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Azerbaycan'ın stratejik ortağından daha fazlası olduğunu n altını çizen Aliyev, 2. Karabağ Savaşı’nın arından Azerbaycan’ın 100'den fazla savaş esirini Ermenistan'a teslim ettiğini de söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!